Údržba PC

Je jedna věc, kterou mnoho z nás opomíjí, přitom je naprosto nejdůležitější pro životnost počítače. A tou je čištění. Nemusí se jednat nutně o fyzické čištění od prachu, ale také o softwarovou „čistku“.

plocha

Nejčastěji se to týká toho, kolik ikon a souborů máte na ploše. Opravdu tam vše potřebujete mít? Není lepší tyto soubory schovat do složek knihovny, kde je budete mít stále po ruce, a přesto nezpomalují Váš počítač? Ano, ty soubory, které necháváte na ploše, zpomalují naběhnutí systému a činnost na ploše, protože je Windows musí načítat pořád dokola. Z tohoto důvodu právě existují tzv. knihovny, které ve správci souborů najdete po levé straně (to je ten prostor, který vidíte, když otevřete složku). Další možností je vytvořit si složku na druhém disku (pokud máte) a ten používat na data, což je také lepší variantou, protože o tyto soubory nepřijdete, pokud se se systémovým diskem něco stane. Také zvažte, zda má význam nechávat nainstalované všechny programy, protože i ty mohou zbytečně zahlcovat systém.

Pokud jste si udělali ve svých souborech pořádek, bylo by také vhodné vyčistit počítač od souborů, které běžné oko nevidí. Na takovou věc je vhodný námi doporučený program CCleaner. Po jeho nainstalování a spuštění stačí v pravém dolním rohu kliknout na tlačítko Run CCleaner a software se sám postará o většinu práce. Poté doporučuji stejné kroky s čištěním registrů na levé straně. Tímto způsobem se zbavíte většiny „balastu“ ukrytého v systému počítače, i když pořád platí, že by se systém měl jednou za čas přeinstalovat úplně.

ccleaner1600

U fyzického čištění bych doporučil stavit se v naší prodejně a nechat si ho vyčistit profesionálně zdarma.  Nezapomeňte, že prach není zrovna nejlepší přítel elektroniky a vlastně všeho, co se zahřívá, mezi které počítače (zvláště ty starší) bezesporu patří.

Nase-Cisteni-PC-03

Hlavně aby váš počítač nedopadl takto

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.