Rozdíl mezi disky, HDD vs SSD

SSD vs HDD

Určitě víte, že se ve vašem počítači nebo notebooku skrývá nějaká vnitřní paměť. U počítačů a notebooků je tato paměť nazývá“ Harddisk“. Tyto disky mohou být tipu HDD nebo SSD. Jaký je mezi nimi rozdíl si rozebereme v tomto článku.

Na začátku bych se snažil osvětlit, co jaké označení disku znamená laickou řečí.

HDD je mechanický pevný disk, který se pro svou přijatelnou cenu používá ve většině počítačů. Při své funkci vydává ten bzučivý zvuk, který se ozývá z vašeho počítače nebo notebooku. Je to způsobeno tím, že v něm je motůrek, který pohání magnetický disk, který se točí různou rychlostí, podle potřeby toku dat pro chod počítače nebo notebooku.

Naproti tomu SSD disk je elektronický. Má v sobě elektronickou paměť, která je naprosto tichá. Používá se pro svou rychlost zápisu a přenosu dat, která je zpravidla 10x rychlejší než u HDD. Nevýhodou je jeho vyšší cena a nízká kapacita pro uložení dat.

Jestliže se HDD vyrábí ve velikostech úložiště disku řádově v TB tak u SSD je to poloviční kapacita za dvojnásobnou cenu. Toto je však vykoupeno vysokou rychlostí SSD disku.

Pokud vám to mohu demonstrovat na náběhu systému Windows 10 z vypnutého stavu na plochu, tak pokud máte ve svém počítači HDD disk tak nabíhá cca 40 sec, pokud máte SSD disk tak cca 5 sec. Rozdíl je patrný i při otevírání oken v systému Windows. S HDD se vám každou chvilku objeví při otevření okna točící se kolečko, zatímco u SSD okno naběhne hned. Navíc SSD oproti HDD disku má nižší spotřebu a je odolný proti otřesům, takže je výhodný pro notebooky.

Já sám jsem vybavil svůj 7 let starý notebook  SSD diskem a od té doby jsem to zmíněné kolečko neviděl.

Dělají se i hybridní disky, kombinace HDD a SSD pod jedním krytem. Tam se rychlost náběhu přibližuje SSD disku. Díky své kapacitě vs cena je to také zajímavé řešení. Jeho činnost je poněkud složitější, takže ho zde nebudu popisovat.

Co říci závěrem? Pokud máte ve svém notebooku HDD a dosluhuje vám (zpomaluje se) tak je dobrou alternativou ho vyměnit za SSD disk. Pokud nepotřebujete skladovat velké objemy dat, je to dobré řešení pro rychlou funkci vašeho notebooku. Získáte tím nehlučné, rychlé řešení s minimální spotřebou a odolností proti otřesům. Pokud potřebujete skladovat velké množství dat, tak to můžete vyřešit externím úložištěm (přídavným diskem, nebo fleškou). Zálohovat data je důležité.

hddvsssd

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.