Upozornění na nový virus

Není to tak dávno, co jsme na Facebooku zveřejňovali informaci o novém viru, který se šíří internetem, hlavně skrze elektronickou poštu neboli email. Za tu dobu se nám stejně objevují další a další případy napadení tímto virem.

wannacry_05

Jedná se o „kryptovací“ virus WannaCry, či jeho starší inkarnace. Princip je ovšem vždy stejný. Ve chvíli, kdy se Vám dostane do počítače, začne zaheslovávat jednotlivé soubory. Tyto soubory poté nelze nijak otevřít. Po určité době se objeví vyskakovací okno s textem, že Vaše soubory byly zaheslovány a je požadováno výkupné na jejich opětovné odemčení. Samotné výkupné není zrovna levné a v přepočtu se jedná o několik tisíc korun! Ani zde není pravděpodobné, že Vám po zaplacení vykupného

Virus se Vám do počítače dostane poměrně snadno, a to převážně bohužel kvůli nepozornosti uživatele. V naprosté většině se jedná o email, který se tváří jako faktura a důvěřivý uživatel jej bez rozmyslu otevře. Přitom je v samotném emailu mnoho náznaků, že se jedná o podvod. Jste si vědomi, že očekáváte fakturu? Opravdu by Vám firma posílala fakturu s jinou příponou než PDF (taková faktura má vzor např. faktura_123456-789.pdf, nikoliv untitled.rar)? Není Vám podezřelá emailová adresa, ze které byl email poslán (změť písmen a polská doména) nebo samotná firma? Vodítek může být mnoho a obecné pravidlo neexistuje, snad jen být velmi obezřetní.

18814842_1360020927378755_711316209285784470_o

Asi si říkáte, že když si platíte antivirus, že se Vás tyto problémy netýkají. Bohužel, i když antivirus dokáže zastavit mnohé, tak zrovna tento vir je „spuštěn“ pod záštitou uživatele, tudíž jej antivirus nezastaví. Navíc vir využívá chybu v samotném Windows a bez potřebných bezpečnostních záplat ho nic nezastaví. Proto je důležité udržovat aktuální nejenom antivirus, ale také samotné Windows. A to pravidelně, protože vždy se může naskytnout novější verze kterou nebude stará databáze znát a tak jej pustí dovnitř. Pokud se už bohužel stalo, tak neváhejte a ihned odpojte počítač od elektriky a kontaktujte IT technika. Máte pak šanci, že ještě nějaká data zachráníte.

 

Hlavní rada na závěr. Buďte pozorní, neotvírejte podezřelou poštu, zálohujte svá data a udržujte svůj antivirus a systém aktuální, ať předejdete zbytečným starostem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.