Rozdíly mezi připojením k internetu

Setkávám se mnohokrát s rozličnými názory na různé druhy připojení k internetu. V tomto článku se podíváme na možnosti připojení k internetu, které se v Česku nabízí a na jejich plusy a mínusy. Veškerá tato připojení nabízíme, takže by se tam neměla objevit zaujatost a neobjektivnost vůči konkurenci. Veškeré informace jsou založeny na vlastní zkušenosti.

První možností, kterou můžete využít je ADSL připojení přes telefonní linku. K tomu potřebujete mít doma zavedený kabel od O2. Pokud ho nemáte, nelze tuto službu zřídit. Připojení ADSL je schopna vám poskytnout větší skupina poskytovatelů. Hlavními poskytovateli jsou mobilní operátoři, kteří využívají tento druh připojení do svých balíčků k mobilnímu volání. Všichni tito operátoři jsou však závislí na mateřském poskytovateli, kterým je O2. Veškeré služby totiž tito operátoři musí uskutečňovat přes kabeláž a technologie O2. Když nastane závada, operátor musí závadu oznámit servisní organizaci O2 a je odkázán na jejich servisní reakci. V praxi to vypadá tak, že zákazník řve na poskytovatele a poskytovatel na O2 a nikam to nevede.

Výhodou této služby je, že je rychle dostupná a poměrně spolehlivá. Nevýhodou je kolísající rychlost při agregaci, která se vesměs pohybuje na hodnotě 1:50, klesající rychlost v závislosti na kabelové vzdálenosti od ústředny.  Ne symetričnost připojení, příchozí rychlost je vyšší než odchozí. Při poruše takřka nemožnost místní technické podpory. Musíte mít domu zavedený telefonní kabel.

Lepší verzí připojení přes telefonní kabel je VDSL lze u něj dosáhnout vysoké rychlosti. Avšak tato služba je dostupná jen v určitých oblastech a vztahují se na ně ještě přísnější kritéria než u ADSL.

Další možností je bezdrátové připojení k síti internet. Zde většinou poskytovatel je místní, proto je technická podpora vždy zajištěna v místě. Stejně tak si operátor spravuje síť sám a dokáže rychle zareagovat při případné poruše, což vede ke spokojenosti uživatele. Nevýhodou je možné zarušování služby v daném pásmu a potřeba přímé viditelnosti na přístupový bod. Pokud je však dodržena zásada nasazení správné techniky a dodržení pravidel při montáži, je to jedno z nejvýkonnějších a nejspolehlivějších připojení. Někteří poskytovatelé bezdrátových připojení nabízí nízkou agregaci, shodnou příchozí i odchozí rychlost, se kterou se pojí stabilita rychlosti a symetrické připojení.

Proto doporučuji si dávat pozor při objednávání služby na tyto parametry. Mohou mít zásadní vliv na funkci některých moderních aplikací. Např. Youtube, stream, cloud vzdálené zálohování, rajče ad.

Dalším druhem připojení je mobilní připojení. Poskytují ho vesměs mobilní operátoři k mobilním tarifům. Výhodou je mobilita, připojení je dispozici takřka všude. Avšak ne všude funguje rychlé připojení. Ve velkých městech dnes funguje velmi rychlé připojení 4g LTE, ale v okrajových oblastech funguje kolikrát stěží pomalé GPRS nebo ETGE. Většina mobilních telefonů a zařízení je schopna přepínat mezi těmito druhy připojení podle dostupnosti. Nevýhodou je však omezenost stahovaných dat, kolísavá rychlost, vysoká agregace. Tento druh připojení rozhodně nemohu doporučit jako domácí. Přestože někteří operátoři ho nabízejí i pro domácnosti.

Nejvýkonnější možností připojení k internetu je Optické připojení. Je to připojení pomocí optického kabelu. Je velmi rychlé, bezporuchové, má možnost neustálého zrychlování. Na optickém vláknu nebyla dosud změřena maximální rychlost. Rychlost závisí na zvolených koncových zařízeních.

Nevýhodou je dostupnost připojení. Vzhledem k náročnosti a nákladnosti instalace těchto sítí jsou dostupná pouze ve větších městech a aglomeracích s větší hustotou obyvatel. Na vesnici a menším městě, ho většinou nenajdete.

Nejde asi jednoznačně říci, které připojení je nejlepší. Rozhodně je však nutno se zamyslet za co vlastně platíte u vašeho druhu připojení? Internet je pro všechny zadarmo!! Teď neříkám žádné tajemství. To co platíte za internet je cena za služby a přístup k internetu. Do ceny, kterou platíte je zahrnuta rychlost distribuce dat, technická podpora, kvalita služby, a v případě úvazku i cena zařízení. V případě nevázanosti na službu i svoboda, která je k nezaplacení.

Internet je zadarmo. Za ten neplatíte ani korunu.

Zamyslete se proto, jaké služby od vašeho operátora máte, za co mu vlastně platíte. Jestli cena odpovídá tomu jakou kvalitu servisu a služeb od vašeho operátora máte. Pokud jste spokojeni, nemá cenu to řešit. Pokud jste nespokojeni, je čas na změnu.

Vyberte si partnera, na kterého se můžete spolehnout a který pro vás chce vždy to nejlepší.

Jste přeci skromní a spokojíte se pouze s tím nejlepším.

Přeji vám, aby jste byli vždy se svým připojením k internetu spokojeni a dostali za své peníze co si zasloužíte.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.