Předvánoční nákupní poradce – telefony a tablety

Blíží se Vánoce a s nimi klid a mír společně s nákupní horečkou, která zaplavuje celý svět. Každý rok se lidé snaží udělat radost svým nejbližším digitálními dárky, u kterých nemají přesnou představu, jak vlastně fungují a jaké náležitosti musí splňovat. Proto jsme se rozhodli sepsat poradce, který vám mnoho věcí ohledně elektroniky osvětlí a také vám poradí. Díky němu můžete nejen vybrat vhodnější dárek, ale také si vybrat i něco pro sebe.

Ve druhé části si rozebereme, jak vybrat správný tablet a telefon. Také zjistíme, že v dnešní době se výběr telefonu či tabletu dosti podobá výběru osobního počítače.

image13596

Budeme vycházet z toho, že jste již četli našeho předchozího poradce a tudíž máte představu, co obnáší nákup nového IT výrobku. Výběr dotykového zařízení je totiž dosti podobný výběru např. notebooku. Má to ale háček. Někteří výrobci, hlavně těch levnějších zařízení, často rádi mlží o přesných parametrech hardwaru. Ne každé čtyřjádro je totiž stejné. Je tu i další problém, hlavně u zařízení s Androidem. Zatímco notebooky a PC využívají stejný systém (Windows a Linux), případně jablečné produkty Applu iOS, tak Android už bývá upraven ve větší míře. Základ je většinou stejný, ale výrobci jej upravují, aby fungoval co nejefektivněji s daným telefonem/tabletem. A to je právě ten problém. Ne vždy se to totiž podaří.  Nebo prostě chybí prostředky, u levnějších verzí telefonů, na vyladění systému do naprosté dokonalosti. Pak se často stává, že systém není stabilní, je celkově zpomalený, práce na něm není žádné potěšení a je zde spousta zbytečného softwaru, který pouze zpomaluje systém.

Obecná rada jak koupit telefon či tablet se velice špatně hledá. Kvůli rozličným variantám Androidu se člověk musí dívat převážně na recenze anebo lépe, vyzkoušet si mobil/tablet osobně v nějaké větší prodejně. Výhodu či nevýhodu zde mají ti, co chtějí Apple. Nemají v podstatě na výběr. Existuje pouze menší a větší verze telefonu nebo tabletu, a tím to končí. Systém je vyladěný a při jakékoliv manipulaci pracuje svižně, ale za tento luxus se platí až zbytečně přehnaná částka.

image13597

Cenového rozhraní zde hraje velkou roli. Pokud hledáte smartphone pouze na volání, stačí každý do pěti tisíc. Pokud ale chcete alespoň trošku více použitelný telefon, tuto částku budete muset překročit. Můj jednoznačný tip, který musím uvést, je telefon LG Nexus 5x, který stojí přibližně kolem osmi tisíc. Proč ho uvádím? Jak jsem již napsal, skoro všechny telefony mají od výrobce nadstavbu Androidu. Jenže tohle není případ telefonů a tabletů řady Nexus a Pixel (tablet Pixel bohužel není v České republice dostupný). Za všemi totiž stojí samotný Google, který pouze pověřil výrobce jako je LG či Huawei, aby vytvořili telefony na míru systému Android. A ten je zde ve své čisté, neupravené podobě. Proto se na ně dostává podpora systému jako na první, celý operační systém je neskutečně živý a svižný, a ač budou mnozí nesouhlasit, tohle je skutečný protivník iOSu od Applu.

U hardwaru je potřeba upozornit na základní chybu, kterou dělá většina lidí. Pokud chtějí nový telefon, automaticky chtějí i nejlepší foťák. Pokud jste četli předchozí článek, vzpomeňte si na situaci ohledně grafických karet a jejich počtu RAM. Integrovaný foťák, který má třeba 12 Megapixelů, může vytvářet horší fotky než jiný model, který má pouze 8Mpix. Vše opět záleží na typu telefonu, čočky, použitého senzoru a dalších faktorů, které se nikde neuvádějí. Tohle bohužel poznáte pouze podle recenze ze vzorových fotografií.

Ke značkám. Pokud hledáte levný telefon, vybírejte převážně od firem Huawei a Xiaomi. Tito výrobci mají praxi s levnými telefony a i za malé peníze dostanete maximum. Pokud sháníte kvalitu, neuděláte chybu se Samsungem nebo Sony. Ale vybírejte raději dražší modely. Ty levnější se potýkají s různým zlevňováním výroby, které je na nich více poznat (hlavně na systému). Jestli ale chcete skutečně všestranný telefon, máte na výběr buď rok staré Nexusy, nebo letošní Pixely. Zmíněné Pixely mají ale velkou nevýhodu. Google vsadil na vytvoření konkurence Applu tak moc, že jejich cena dalece přesahuje dvacet tisíc. Pokud se vám zdá tato částka stejně jako mě přemrštěná, tak raději volte Nexus. HW v nich je stále hodně výkonný a mají výhodnější poměr cena/výkon.

Za zmínku stojí i takzvané odolné telefony. Pokud pracujete na stavbě nebo vám prostě hrozí častější pád na zem, určitě se vyplatí nákup takového telefonu zvážit. Tyto telefony sice postrádají výkonný hardware a vyladěnost systému, ale je to daň za odolný zevnějšek. Mohou spadnout na zem, do bláta, do vody a vše přežijí bez úhony. Značek, které se zabývají čistě odolnými telefony, je jako šafránu a proto s volbou jakékoliv značky chybu neuděláte. Jen očekávejte, že za své peníze dostanete výbavu přiměřenou ceně.

Acer Iconia Tab

 

Asi jste si všimli, že doteď jsem převážně psal o telefonech a vynechával tablety. Má to svůj důvod. Zatímco telefony jsou stále populární a vzniká mnoho výrobků a nových výrobců, u tabletů situace stagnuje a je jich čím dál méně. V podstatě, podobně jako u telefonů, musí člověk zaplatit kolem pěti tisíc, aby dostal patřičnou výbavu. Ovšem tabletů je tak málo, že nezbývá, než zvolit ze značek jako Acer, Lenovo a Samsung.

Tomu všemu napomáhá fakt, že se trh více orientuje na zařízení dva v jednom. Na tato zařízení se ale vyplatí koukat podobně jako na notebooky a podle toho vybírat. Dejte si pozor na to, jak se zařízení „konvertuje“ z tabletu na notebook a naopak. Pokud se jedná o překlopení části s klávesnicí na zadní část, počítejte s tím, že čím více tento úkon budete dělat, tím dříve klouby ve spoji vypoví službu. Spíše doporučuji hledat 2v1, kde je klávesnice, pokud možno, odnímatelná magneticky, neboť zde je menší šance na selhání plastových spojů. Variant, jak tato zařízení fungují, je tolik, že je všechny popsat nejde. Navíc jsou stále nové a originální způsoby, jak vytvořit zařízení dva v jednom. Mimochodem, všechny fungují na systému Windows, takže zde alespoň není stejná potíž jako u Androidu.

image13595

Doufám, že jsme vás opět naučili něčemu novému a že tyto nové zkušenosti dokážete využít a udělat tím někomu radost. Svátky jsou za dveřmi, a i když mnoho času do Štědrého dne nezbývá, stále bude šance využít povánočních slev, kde se třeba oblíbený Nexus může objevit za příznivější cenu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.