Návod jak na politý telefon a jeho oživení?

Navzdory popularnímu trendu a tvrzení mnoha billboardů telefony stále nejsou ideální parťák do aquaparku, na focení podmořské fauny, a nedají se beztrestně topit ve sklenici s pivem. Jak dát v domácích podmínkách utopenému telefonu první pomoc a přivést ho zpět k životu? Záchranu neodkládejte, rychlé jednání je polovina úspěchu!


Mleté maso ve fastfoodech obsahuje pouze nejkvalitnější hovězí pocházející z biofarmy v Krušných horách, návštěva solária prospívá pokožce, kouřit od 26 let je zdravé a chytrým telefonům nevadí voda. Kdo by si nepřál, aby to byla pravda? Já bych ještě telefony vylepšil schopností přežít srážku se zdí,dal bych do nich pilník, nůžky, párátko, pinzetu a samozřejmě nůž. Pokud jste náhodou výrobce chytrých telefonů a čtete tento článek, dávám vám svůj koncept volně k dispozici. Není zač. Prozatím se ale bohužel musíme vrátit do kruté reality, kde telefony už sice zdaleka neslouží jen k telefonování, ale zařízením na průzkum oceánského dna také ještě nejsou.

V poslední době se rozrhl pytel s „voděodolnými telefony“. Výrobci se, zřejmě v důsledku nedávných zpráv WGMS o nezastavitelném tání ledovců začali chystat na potopu světa. Nejspíš kvůli tomu se už po nějaký čas předhánějí, kdo nabídne telefon, který je možné ponořit do větší hloubky. Nedávno se dokonce objevila reklama, která vás přímo nabádá k focení s telefonem pod vodou.

Oficiální kompilace, jak nejrychleji přijít o telefon

Navzdory tomu, začtete-li se blíže do reklamačních podmínek Sony, není úplně jisté, že vám na „voděodolný“ telefon poškozený vodou uznají reklamaci. Celý proces uznání reklamace se odvíjí od zbarvení lakmusového papírku, který je na těle telefonu. Pokud změní barvu, došlo k porušení vodotěsných záslepek a telefon vám neopraví. Častou příčinou neuznané reklamace je také „oxidace“. To, že záslepka netěsnila, poznáte pravděpodobně jen tak, že vám do telefonu voda nateče, oxidace se pak na elektronice zpravidla objevuje, pokud přišla do styku s vodou. Vzato kolem a kolem, výrobce nás nabádá k používání telefonu pod vodou, když se ale něco pokazí a do telefonu voda nateče, reklamaci vám servis neuzná. Video by bylo celkem úsměvné, kdyby to nebyla oficiální reklama, takhle z toho běhá mráz po zádech. Z pohledu výrobce to vypadá, že jsou chytré telefony svéhlavé mrchy, které se po záruční době ne a ne rozbít, tak jim je třeba trochu pomoci.

Není to tak dávno, co mi známý přinesl na opravu Xperii Z2. Bludišťáka tomu, kdo uhodne, co s nebohou „xpérkou“ bylo. Světe div se, nepřežila výlet k bazénu. Nechápejte mě špatně, já nemám nic proti Sony. Nebýt Sony, svět nikdy nepoznal Walkmann, PlayStation, Blu-Ray nebo super film o Kim Čong-Unovi. Čemu ale moc nerozumím, je mobilní divize Sony v posledních několika letech. Podívejte se třeba na tu reklamu. Nemůžete lidem ukázat, ať s vaším telefonem fotí pod vodou, a poté je vypakovat, když za vámi přijdou s telefonem poškozeným vodou!

Poškození vodou se samozřejmě netýká jen telefonů, které se tváří, že jsou určeny pro obyvatele Rapture City. Jen je u nich paradoxně daleko pravděpodobnější, že k takovému poškození dojde. Řada lidí, co si totiž koupí telefon, který v reklamě plaval v aquaparku, sjížděl tobogán, fotil pod hladinou holky a vůbec dělal věci, kvůli kterým si většina lidí telefon koupí, chce logicky jeho voděodolnost vyzkoušet. Ať už je to frajeření v hospodě se sklenicí piva, selfie s rybičkama a bez rybiček nebo obyčejné: ,,Jé ten telefon je nějak špinavý…“

Výše zmíněné se netýká pouze Sony. Jako cílovou skupinu si pro své telefony vybrali delfíny i ostatní velcí výrobci. S přiblblými reklamami nezůstává pozadu ani Samsung, ten nám v této reklamě představuje největší přednost jeho nové vlajkové lodi Galaxy S7, a to možnost polít ho šampaňským! Pokud právě nevěříte tomu co čtete, názorně vám to ukáže Lil Wayne. Že by nám tato reklama naznačovala, kdo v mobilní divizi Samsungu odpovídá za inovace?

Naznačuje nám video, kdo v Samsungu zodpovídá za inovace?

Pokud vývoj mobilních telefonů půjde stejným směrem, příští rok by takhle nějak mohla vypadat reklama na Galaxy S8.

Telefon ve videu je legendární Nokia 3310, která je ale podle diskutujících a nepotvrzených zpráv ve skutečnosti čínskou kopií. Skutečná Nokia 3310 by sama mixér rozmixovala.

Možná se dočkáme příští rok

Prachuvzdornost, voděodolnost, tak snad už jen ta blbuvzdornost by nebyla od věci…

Co si ale počít s plaváčkem, u kterého se nezadařilo?

Co by člověk měl mít, pokud se chce pokusit o záchranu takového voděodolného vyplaveného telefonu?

  • Sada na otevírání telefonů
  • isopropylalkohol nebo destilovanou vodu
  • rýži
  • misku
  • antistatický sáček
  • zubní kartáček

Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Opravářská sada

Sada na otevírání telefonů je základní pomůcka bez které se neobejdeme. Výrobci si dávají záležet, aby telefony měly co nejmenší šroubky a v ideálním případě i s nějakou atypickou hlavičkou, s klasickými šroubováky torx běžných rozměrů z lokálního železářství si tedy nejspíš nevystačíte. Přijdou vhod i plastové nástroje na oddělení krytu a gumové přísavky, pokud by bylo nutné sundat displej.

Isopropylalkohol nebo destilovanou vodu budeme potřebovat pro opláchnutí telefonu. Ano, skutečně, na utopenou elektroniku budeme lít další tekutiny.

Rýži – dlouhozrná, parboiled, kulatozrná, sushi rýže, tady záleží na osobních preferencích… a stavu zásob. Já musel například použít rýži ve varných sáčcích. Pozor, před použitím nevařit!

Misku budeme potřebovat na opláchnutí desky telefonu. Ideálně použijte nějakou, ze které nebudete posléze jíst.

Kartáček na zuby, nebo v případě již zoxidované desky brusnou tužku, budeme potřebovat na očištění komponent.

Antistatický sáček nám poslouží pro uskladnění desky naložené v rýži.

O používání rýže při záchraně utopené elektroniky koluje po internetu řada vtipů. Nakládat desku na několik dnů do rýže možná vypadá vtipně, ale ono to opravdu funguje. Suchá rýže je vynikající absorbční médium, které z desky a jiných komponent během několika dnů spolehlivě vytáhne zbývající vlhkost. Jen pozor na zatoulaná zrníčka, až budete telefon zase skládat.

Pokud si na vás karma došlápla a telefon zahučel do vody, nebo jste, vyhypováni Lil Waynem, telefon polili bohemkou, není všem dnům konec. Níže si uvedeme stručný návod co dělat, a hlavně co nedělat, pokud telefon utrpí poškození vodou.

Krok 1: Telefon spadl do vody. Jakmile přestanete klít z hluboka se nadechněte. Vyndejte telefon z vody (popřípadě na něj přestaňte lít sekt). Pokud funguje, ihned ho vypněte a vyndejte baterii. Pokud nefunguje, v žádném případě se telefon nepokoušejte zapnout!

Krok 2: Jakmile to bude možné, telefon ihned rozeberte. Jak rozebrat ten který konkrétní model zjistíte z youtube. Takový návod může vypadat například takto:

Návod na rozebrání Galaxy S2

Krok 3: základní desku a ostatní el. komponenty opláchněte ideálně alkoholovým čističem (například IPou), pokud žádný nemáte, musí stačit alespoň destilovaná voda. Našim cílem je z telefonu opláchnout veškeré minerální látky, které byly ve vodě rozpuštěny, a které by po zaschnutí mohly způsobovat zkrat.

Krok číslo 4: Opláchnutou základní desku naložíme na několik dní (3-4 dny by měly být dostačující) do rýže. Rýže je vynikající absorbční médium, které za tuto dobu vytáhne z komponent zbývající vlhkost. Ideální je rýži nasypat do antistatického sáčku, ale poslouží jakákoli uzavíratelná plastová nádoba.

Byť se výrobci vskutku snaží, aby byl telefon nedobytnou pevností, která je přístupná pouze vyvoleným jedincům (čti autorizovaným servisům), pokud máte vhodné náčiní a držíte se návodu určeného pro ten který model, není zase tak obtížné se do telefonu dostat. Klíčové je mít „sadu na otevírání telefonů“. Zní to jak jméno náčiní zloděje z 30. let.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Šroubky ven

Prvním krokem je vždy vyjmutí šroubků. Jeden bude zpravidla pod plombou. Pokud zadní kryt nepůjde sundat, raději překontrolujte, jestli jste na nějaký nezapomněli. Opravdu doporučuji držet se strikně návodu pro váš model. Postup, který si zde uvádíme, je obecný a nebude platit pro všechny modely telefonů.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Sudáme plastový kryt

Po vyjmutí šroubků sundáme plastový kryt. Do telefonu bude nejspíše zacvaklý, buďte opatrní, abyste při sundavání něco neulomili. S odejmutím nám pomůže plastový nástroj (dlátko), které je obsahem sady na otevírání telefonů, ve stavu nouze můžete zkusit i plastovou kartu.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Vyjmeme základní desku

Nyní nadešel čas vyjmout samotnou základní desku telefonu. Zde je třeba opět dbát zvýšené opatrnosti. Do desky je vždy zapojeno LCD a pokud není integrován v displeji, tak ještě kabel digitizeru. Často je ještě zapojena anténa, GPS, baterie apod. Všechny tyto komponenty je potřeba před samotným vyjmutím desky odpojit! Průhledné pásky s vodiči nervěte z konektorů silou, můžete tím poškodit kontakty. Na konektoru bývá plastový zámek, za který je třeba zatáhnout a pásek povolí.

Máme-li vymontovanou základní desku, pak přichází čas na samotnou záchranu elektroniky. Připravíme si plastovou nádobu, do které si nalijeme v ideálním případě alkoholový čistič, v krajní nouzi destilovanou vodu, a kartáčkem důkladně očistíme.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Očistíme základní desku

Očištěnou základní desku telefonu na několik dní „naložíme“ do rýže. Ideální je pro tento účel použít antistatický sáček, který uzavřeme. Lze ale použít jakokoli uzavíratelnou nádobu.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Antistatický sáček

Pokud jste měli takové štěstí, jako majitel tohoto telefonu, a při pádu do vody jste si ještě zvládli zničit dotyk, popřípadě sklíčko telefonu, pak si v rychlosti ukážeme jak to napravit. Vzhledem k tomu, že u moderních přístrojů, které využívají uchycení pomocí LOCA, popř. OCA lepidla, je postup výměny mnohem složitější než v případě tohoto levného telefonu, kde je digitizer uchycen pouze pomocí pásky 3M.

Jak tedy na výměnu? Předně je třeba sklíčko nahřát. Já k tomu používám k tomu určené zařízení, které se jmenuje originálně „LCD separator“. Je to plotýnka s termostatem a fixačními prvky pro LCD. Sklíčko se nahřeje a pomocí molybdenového lanka se odřízne (pokud je přilepeno UV lepidlem).

Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Nahřátí sklíčka

K nahřátí sklíčka můžete použít i horkovzdušnou pistoli, ale dejte pozor na teplotu! Ideální je pistole s plynule nastavitelnou teplotou, příliš vysoká teplota může displej zničit. K sundání sklíčka stačí teplota 60-80 °C.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Sundání sklíčka

Pokud je digitizer k telefonu přichycen pouze pomocí oboustranné lepící 3M pásky, po nahřátí ho sundáme pomocí gumových přísavek.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Digitizer a LCD

Nyní máme LCD připraveno k použití s novým digitizerem.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Přilepení digitizeru

Digitizer přilepíme pomocí oboustranné lepící pásky. Opět na ebay seženete pásky přímo k tomu určené v nejrúznějších rozměrech.

Po uplynutí několika dnů je na čase vytáhnout vnitřnosti telefonu z rýžového nákypu a zase jej složit. Než se do toho pustíte, doporučuji otestovat jeho funkčnost, abyste zbytečně nemrhali časem pro případ, že na zásah už bylo pozdě.

Nejprve pořádně prohlédněte plošný spoj, jestli na něm někde něco nevykvetlo. Pakliže se zdá být v pořádku, můžete pokračovat. K otestování telefonu je nejvhodnější použít pouze nezbytné minimum. Vyhnete se tak situaci, kdy celý telefon složíte, vše zacvakáte, něco nebude fungovat, a vy budete pracně zjišťovat, kde je chyba. Je to baterka? Je to špatně vyčištěný kryt? GPS? Repráček, mikrofon… atp. Pokud zapojíme pouze základní desku, LCD a zdroj energie, máme v případě neúspěchu jistotu, že je chyba v základní desce.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Nejnutnější minimum

Některé telefony potřebují baterii a nenaskočí, pokud jsou zapojeny pouze na nabíječku. Pokud telefon nenaběhne ani s ní, hledejte známky oxidace, které jste přehlédli. Na jejich odstranění budete potřebovat brusnou tužku. Pokud ani to nepomůže, pravděpodobně máte vypálenu některou komponentu. Zde už domácí podmínky nepostačí a možná nebude od věci pozeptat se u operátora, jestli už máte nárok na dotovaný telefon.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Složení

Telefon složíme stejně jako jsme ho rozebrali, logicky v opačném pořadí. Začneme tedy od desky, do které zapojíme všechny konektory. Zase je dobré držet se přímo návodu určeného pro váš model telefonu.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Zacvakneme kryt

Zacvakneme plastový kryt a přišroubujeme a máme telefon složený!

Chytré telefony se staly běžnou součástí našich životů, doslova. A jako takové jsou s námi téměř všude, což s sebou přinaší rizika. Prasklá sklíčka a utopené telefony patří k těm nejčastějším problémům. Z nějakého důvodu notebooky a telefony přitahují skleničky s červeným vínem, hrnkem kakaa, kávy nebo sklenicí coca-coly. Se současným hypem kolem polévání telefonu šampaňským se vyplaovování telefonů dostává na úplně novou úroveň.

Snad vám dnešní návod aspoň trochu pomohl, že když už budete mít smůlu a telefon utopíte, budete vědět co máte dělat, abyste předešli daleko větším škodám, a při troše štěstí a šikovnosti si telefon zase dali dopořádku.

  Utopený telefon: Jak ho přivést zpět k životu?

Telefon a voda k sobě prostě nepatří

Příští rok budeme možná s příchodem nové genererace na tomto místě řešit rozmixované telefony a jak je slepit dohromady. Uvidíme co si na nás vývojáři přichystají za překvapení, až „vodotěsné“ telefony přestanou být dostatečně cool. Máme vodotěsnost, prachuvzdornost, odolnost proti škrábání, tak napříště už snad zbývá jen vymyslet telefony, které přežijí i vzteklé mrsknutí na zeď…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.