Nezapomeňte pravidelně čistit váš notebook

Zhruba po roce používání začne většina uživatelů pozorovat, že se u jejich notebooku větráček už prakticky nezastaví. K tomu se přidá také další nemilý fakt – laptop stále více a více topí.

 

 

Rotory ventilátoru se točí jak zběsilé. Z vašeho laptopu se line zvuk připomínající startující letadlo. A přesto to nestačí k tomu, aby se snížila teplota uvnitř počítače na nějakou rozumnou mez. Všechny tyto trable mají na svědomí nečistoty a také nemilosrdný hrobník všech laptopů – všudypřítomný prach.

JAK POZNÁTE, ŽE JE NA ČASE ZBAVIT VÁŠ LAPTOP NEČISTOT?

Když už delší dobu pozorujete, že váš laptop nepracuje tak, jak by měl. Seká se. Při vyšší zátěži se výrazně zpomaluje. Na tento fakt vás mohou včas upozornit speciální programy (např. HWMonitor), které neustále monitorují teplotu procesoru, pevného disku anebo vnitřku počítače. Jestliže pak začne na vašem monitoru varovně blikat červená kontrolka, je to neklamný znak toho, že vás čeká generální úklid.

JAK ČASTO BYSTE MĚLI NOTEBOOK ČISTIT?

Samozřejmě – čím častěji, tím lépe. Ale obecně se dá říci, že pro zajištění bezproblémového chodu počítače, je třeba provádět „interní úklid“ jednou až dvakrát do roka.

PROČ JEJ MÁTE VLASTNĚ ČISTIT?

Jestliže váš stroj nevyčistíte od prachu či jiných nečistot, výrazně tím omezíte jeho životnost. Ventilátory notebooků vedou vzduch přes speciální žlábky k chladičům, na kterých se může usazovat prach a bránit tak důkladnému chlazení. Přehřívání součástek notebooku zvyšuje tepelné napětí, urychluje korozi elektrických kontaktů a to má vliv na poruchovost jednotlivých komponentů. Notebook pak můžete v mnoha případech prakticky odepsat již po dvou letech. Proto rozhodně na nic nečekejte, a jakmile zpozorujete výše uvedené příznaky, pusťte se do demontáže a následného odstranění všech nečistot. Druhou možností je okamžité odeslání vašeho notebooku do servisního střediska na diagnostiku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.