Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Loni jsme se dočkali mnoha zajímavých nových her i pokračování známých sérií. Vedle toho nechyběl ani kvalitní nášup z šuplíku talentovaných nezávislých vývojářů, takže jsme se prakticky nikdy nenudili. Nyní je otázkou, jak to bude vypadat v roce 2016. Jaké velké tituly od českých i zahraničních vývojářů nás čekají letos?

Představíme ty nejoblíbenější.

Kingdom Come: Deliverance

 • Žánr: akční RPG
 • Vývojář: Warhorse Studios
 • Datum vydání: léto 2016
 • Oficiální stránka hry Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Kingdome Come: Deliverance je středověké RPG z pohledu první osoby, které bude zasazené do našich luhů a hájů. Kreativní ředitel Dan Vávra o tomto svém díle velmi rád říká, že se nejedná o fantasy titul, v němž budeme bojovat s draky a další nadpřirozenou havětí. Z toho vyplývá, že hra si zakládá na věrnosti a to nejen té historické, ale také herní. Jádrem by měly být souboje s meči, které prý budou revoluční. Zapomenout bychom měli na bezhlavé máchání provedené v setině vteřiny, počítat budeme muset s časem, ale i s různými možnostmi vybavení.

Kingdome Come: Deliverance, jehož vývoj byl částečně zafinancován také na Kickstarteru, měl původně vyjít na konci roku 2015. Tvůrci jej ale nakonec odložili, neboť jsou prý velmi puntičkářští. S tím nemáme žádné problémy. Pokud hra bude nadčasová stejně jako Mafia kdysi, Daniel Vávra je už teď zapsán v našem srdci. A propos – nové datum vydání nebylo stanoveno přesně, víme jenom to, že bychom se měli dočkat někdy v létě tohoto roku. Dobrá zpráva je, že pokud hra bude úspěšná, dočkáme se dalších dvou dílů, z nichž každý by měl vyjít po devíti měsících od prvního vydání hry.

 

Mafia 3

 • Žánr: akční
 • Vývojář: Hangar 13
 • Datum vydání: 2016
 • Oficiální stránka hry Mafia 3

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

O tom, že se možná někde pracuje na hře Mafia 3, videoherní fanoušci již dlouho spekulovali. K oficiálnímu představení hry však došlo teprve v létě minulého roku. Během tohoto představení jsme se dozvěděli, že Mafia 3 bude opět akční adventura viděná pohledem z třetí osoby. Od předešlých dvou dílů by se měla vyznačovat vyšší akčností, ale také zasazením.

Hlavním hrdinou se stane Lincoln, který se vrací z války ve Vietnamu a v New Orleans nachází svou novou rodinu. Netřeba dodávat, že se jedná o spolek mafiánů. V tomto prostředí se pokusíte dostat až na samotnou špici potravního žebříčku, což bude obnášet honičky v automobilech, střílení i plížení. Já jenom dodám, že na hře pracuje spousta českých vývojářů a to dokonce i z řad bývalých vývojářů Mafie 2, takže bychom se mohli dočkat i nějakého toho původního odkazu.

XCOM 2

 • Žánr: tahová strategie
 • Vývojář: Firaxis Games
 • Datum vydání: 5. února 2016
 • Oficiální stránka hry XCOM 2

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Také milovníci tahových strategií by si v roce 2016 měli přijít na své. A to hned v únoru. To totiž vychází pokračování tahové taktické strategie XCOM. XCOM 2 se odehrává dvacet let po invazi v XCOM: Enemy Unknown. Ačkoliv si lidé mysleli, že na Zemi nastolili řád, mimozemská civilizace se po pár letech lízání ran znovu postila do boje. To znamená jediné – revitalizování pozapomenuté organizace XCOM a snaha o další odboj.

Možná vám neuniklo, že datum vydání XCOMu 2 bylo odloženo. Mohou za to snahy o doladění prvků i technické stránky hry. Vzhledem k tomu, že nás v roce 2015 kvůli ukvapenému vydání produktů potkalo několik překvapení, rozhodnutí Firaxis (a potažmo i vydavatele z 2K Games) bez výhrad kvituji… a už se těším na vydání, které je naplánováno na 5. února. Tentokrát už by to mělo klapnout. Držte palce.

Battleborn

 • Žánr: online akční
 • Vývojář: Gearbox Software
 • Datum vydání: 9. února 2016
 • Oficiální stránka hry Battleborn

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Po vydání druhého dílu Borderlands se vývojáři z Gearbox Software k velké nelibosti mnoha fanoušků vrhli do vývoje docela nové hry. Ještě větší nelibost pak vzbudilo zjištění, že se bude jednat o akční onlineovku s prvky MOBA titulů. Jenže jak čas plynul, z téhle hry se vylíhnul docela zajímavý titul. Jmenuje se Battleborn a je z něj silně cítit rukopis Gearboxu. Alespoň na pohled – vše je hezky barevné, postavy jsou dostatečně šílené a všechno se to velmi svižně hýbe.

Hratelnost pak slibuje spoustu frenetické akce. Jak se Battleborn hraje, můžete shlédnout na videu níže. A dobrá zpráva na závěr, tedy alespoň pro výhradně singleplayerové hráče. Battleborn obsahuje i příběhové mise. A ty můžete hrát sami, i když bude k dispozici i kooperace.

Far Cry Primal

 • Žánr: Akční
 • Vývojář: Ubisoft
 • Datum vydání: 1. března 2016 (pro PC – konzolová verze vyjde o týden dříve – 23. února 2016)
 • Oficiální stránka hry Far Cry Primal

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Po čtyřech dílech, v nichž jsme se vydávali se samopalem v ruce spasit nějakou chorou diktátorskou duši, se série Far Cry rozhodla svézt se na moderní vlně a přijít s něčím, co jsme v sérii ještě neviděli. Far Cry Primal nás zavede hluboko do minulosti, konkrétně do doby kamenné. S pračlověkem zde budeme bojovat o holé přežití a to nejen se znepřátelenými kmeny, ale také s divokými zvířaty. Trailer naznačuje, že tato zvířata si budeme moci ochočit a následně použít v boji. To jsme ovšem svým způsobem zažili už ve čtyřce, při výletech do Šangri-ly.

Jaké překvapení si na nás tedy autoři přichystali? První ohlasy prozrazují, že novinky ve Far Cry Primal nás na zadek zrovna dvakrát neposadí, ale že jsou velmi příjemným zpestřením v lehce stagnující sérii. Jelikož se mi líbil každý díl (recenze najdete na stránkách PC Tuningu), tak se na Far Cry Primal vážně hodně těším. A co vy?

Dark Souls III

 • Žánr: akční RPG
 • Vývojář: From Software
 • Datum vydání: 12. dubna 2016
 • Oficiální stránka hry Dark Souls III

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Druhé pokračování oblíbené hardcore série akčních RPG her v Evropě vyjde o tři týdny později nežli v domácím Japonsku. K této hře bohužel zatím moc informací není – trailer je podobně tajemný jako i vyprávěný příběh (to znamená, že ukazuje jen to nejnutnější). Vyčteme z něj pouze to, že prim opět budou hrát souboje s extrémně silnými potvorami a samozřejmě i samotné umírání. Nápis „You Died“ je zkrátka nepřekonatelný a tvůrci to vědí, proto věříme, že na hře nic nezkazí. Snad vyjma grafiky, která podle všeho opět bude o něco slabší – z toho by však měli těžit hráči se slabšími počítačovými sestavami – Dark Souls III prý nebude hardwarově náročná.

Deus Ex: Mankind Divided

 • Žánr: akční RPG
 • Vývojář: Nixxes Software
 • Datum vydání: 23. srpna 2016
 • Oficiální stránka hry Deus Ex: Mankind Divided

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Deus Ex: Mankind Divided nás zavede do roku 2029, tedy jen pár let po událostech Human Revolution. V této době jsou lidé s augmentacemi vyhnáni na okraj společnosti a musí být neustále hlídáni a pravděpodobně i zneužíváni a utiskováni. Příběh hry se přitom bude točit okolo tajemného spolku Iluminátů a samozřejmě i okolo hlavní postavy, Adama Jensena člena elitních jednotek bojujících proti teroristům.

Vydavatel Square Enix netrpělivým fanouškům, kteří se dočkali již druhého odložení hry, (Deus Ex: Mankind Divided původně mělo vyjít už na podzim 2015 a dále na začátku tohoto roku) prozradil, že hra poběží na novém Dawn enginu. Ten jí propůjčuje možnost vykreslovat příjemně detailní scenérie, což se bude docela hodit. Ve hře se totiž podíváme i do Prahy. Lepší obrázek o tom, jak nový Deus Ex bude vypadat, si uděláte po prohlédnutí traileru:

Tom Clancys The Division

 • Žánr: online akční RPG
 • Vývojář: Massive Entertainment, Reflections a Annecy
 • Datum vydání: 8. března 2016
 • Oficiální stránka hry Tom Clancys The Division

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Tom Clancys The Division nevypadá jako typická postapokalyptická hra. Údajně nás provede pádem společnosti hezky krok po kroku. A potom přidá ještě nastolení pořádku. Co to znamená? Do dění se nedostaneme ve chvíli, kdy už bude po všem. Pandemii záhadné nemoci, která zde bude zkázotvorným prvkem, prožijeme hezky postupně – od jejího vypuknutí, přes rozšíření mezi davy až po vymření většiny lidí a propad společnosti. A ani zde hra neskončí – prožijeme s ní i opětovné nastolení pořádku.

Co se týče hratelnosti, jedná se o taktické akční RPG, v němž se hodně střílí. Do hry si přitom budeme moci pozvat kamarády, ale questy řešit i hezky sami. Mezi jednotlivými úkoly pak budeme rozdělovat bodíky mezi jednotlivé schopnosti a dovednosti a k tomu se vybavovat lepší brněním a zbraněmi. První ohlasy jsou velmi pozitivní, takže se na hru nedá netěšit. Předobjednávky jsou k dispozici již nyní!

Hitman (2016)

 • Žánr: stealth akční
 • Vývojář: IO Interactive
 • Datum vydání: 11. března 2016
 • Oficiální stránka hry Hitman (2016)

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Hitman: Absolution sice byla velmi dobrá hra (spokojenost čiší i z recenze na PC Tuningu), nicméně pamětníci původních dílů z ní úplně na větvi nebyli. Oproti klasickým hrám ze série Hitman totiž zavítala do mnohem menších lokací, což často znamenalo nalinkovaný postup, nebo alespoň podstatně snížené možnosti volby. V IO Interactive se proto chytili za nos a rozhodli se vrátit ke kořenům série. To znamená jediné – rozměrné a sandboxově pojaté levely bez checkpointů, které budeme moci pokořit desítkami ba dokonce stovkami různých způsobů.

Další velmi slibnou věcí je zasazení. Hra prý nabídne exotické levely, v nichž se podíváme také do Evropy. Naopak příliš dobře nezní informace, že při vydání hry se dočkáme pouze tří lokací, jejichž počet tvůrci dále rozšíří postupně. Nyní ale nemá smysl dělat ukvapené závěry, IO Interactive nejsou žádní zelenáči, takže snad vědí, co dělají. Beta verze, která je naplánována na polovinu února, prozradí více.

Total War: Warhammer

 • Žánr: strategie
 • Vývojář: Creative Assembly
 • Datum vydání: 28. dubna 2016
 • Oficiální stránka hry Total War: Warhammer

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Boom her licencovaných společností Games Workshop (Warhammer, Warhammer 40,000, Blood Bowl, Necromunda, Morheim a další) nabral v posledních letech na obrátkách. Vrcholem tohoto vývojářského šílenství by se přitom měl stát právě Total War: Warhammer, velkolepá strategie od Creative Assembly.

Pokud jste nějakou hru ze série Total War hráli, pak je vám zcela jistě zřejmé, že tohle nebude svačinka pro casual hráče. Hra nabídne celkem čtyři frakce (nebo pět, pokud si hru předobjednáte), které se střetnou na obrovských a vizuálně nádherných mapách. Hratelnost jako taková by měla být tahová (na obrazovce celého světa) a real-timeová (na bojišti). Ostatně pokud jste nějakou strategii od Creative Assembly hráli, víte, o čem mluvím. Bohužel SEGA, která Creative Assembly vlastní, mnoho dalších informací o Total War z prostředí Warhammeru neuvedla. Zato český distributor potvrdil, že hra se dočká české lokalizace textů, což musí potěšit nejednoho fanouška.

Dishonored 2

 • Žánr: stealth akční
 • Vývojář: Arkane Studios
 • Datum vydání: v průběhu roku 2016
 • Oficiální stránka hry Dishonored 2

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Dishonored bylo jedním z největších překvapení roku 2012. Stealth akční hra, která hratelností stála rozkročená někde mezi BioShockem, Thiefem a Deus Ex: Human Revolution hráčům učarovala obrovskou volností, skvělými možnostmi plynoucími z nadstavbových schopností (velmi zábavných a často nadpřirozených) a z toho plynoucí znovuhratelností. A Dishonored 2 by v tomto ohledu neměl být jiný. I když novinky tady jsou a určitě vás okouzlí.

Tou hlavní novinkou přitom je, že budeme hrát za Emily Kaldwin. I když fanoušci Corva nemusí zoufat, i tato herní postava zde bude, takže si ji můžete užít do sytosti. A pak si hru třeba projít v roli právě Emily. Schopnosti obou postav se totiž podstatně liší, což znamená i jiný způsob průchodu misí. Už chápete to nadšení? Vydání Dishonored 2 je naplánováno na tento rok, ale bližší datum známo není. Něco mi říká, že se dočkáme před Vánoci.

Mirrors Edge Catalyst

 • Žánr: parkourová akce
 • Vývojář: EA DICE
 • Datum vydání: 24. května 2016
 • Oficiální stránka hry Mirrors Edge Catalyst

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Ačkoliv nás první Mirrors Edge uchvátil svou hratelností, je třeba připustit, že jeho hlavní složka – totiž parkourový pohyb – lehce drhla. A právě to tvůrci v druhém díle podstatně vylepšili. Pohyb je plynulejší a ovládání intuitivnější, což je jedině dobře. Právě pohyb je totiž pro hlavní hrdinu Faith největší zbraní. Běh po stěnách, přeskakování zábradlí a vůbec pokořování překážek tak, jak vás pánbůh stvořil (rozuměj: bez zbraní), to je to, o co tu běží. Některé záběry ze hry sice naznačují, že se budeme také plížit, což by mohlo znamenat také zabíjení ze zálohy, ale to nevadí. Město je krásné, stylizace hře opět nechybí a podle prvních ohlasů se to ve hře hemží zajímavými novými nápady. Už abychom mohli na vlastní kůži okusit, o čem to vlastně všichni ti vyvolení mluví.

Kdyby šlo všechno podle plánu, tak Mirrors Edge Catalyst vyjde už v únoru. Vývojáři z EA DICE si však vyžádali další tři měsíce vývoje navíc. Takže jaké datum byste si měli poznamenat v kalendáři? No přeci 24. května!

Doom

 • Žánr: FPS
 • Vývojář: id Software
 • Datum vydání: 2. čtvrtletí 2016
 • Oficiální stránka hry Doom

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Po veleúspěšném znovuoživení Wolfensteina sáhla Bethesda znovu do svého klobouku nevyužitých herních licencí a vytáhla další pecku. Nejedná se samozřejmě o nic menšího, nežli o revolučního Dooma. Vývoje se přitom opět zhostili id Software, takže feeling by měl být velmi podobný jako při hraní klasiky. A na co že se to máme těšit?

Doom by se na naše PC měl vrátit s motorovou pilou a brokovnicí, které by nám měly pomoci probít se zástupy démonů a další havěti. Aby přitom byl zážitek co nejvěrnější, v id Software prý nezapomněli na klasická multiplayerová klání. Ta by měla být obohacena možností vytvořit si své vlastní arény, které budeme moci sdílet. Z toho vyplývá, že obsahu by ve hře mělo být habaděj. Doufejme, že id Software ke vzkříšení legendy přistoupili citlivě a my se u nového Dooma budeme bavit a zároveň i prožívat nostalgii. Není to tak jednoduché, ale už Wolfenstein dokázal, že to jde.

Mass Effect: Andromeda

 • Žánr: akční RPG
 • Vývojář: Bioware
 • Datum vydání: 4. čtvrtletí 2016
 • Oficiální stránka hry Mass Effect: Andromeda

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Bez mučení se přiznávám, že Dragon Age: Inquisition pro mě bylo takové zklamání, že jsem se zařekla k tomu na hry od Bioware už nesáhnout. Už teď ale tak nějak cítím, že toto předsevzetí nedodržím. Mílovými kroky se totiž blíží vydání čtvrtého Mass Effectu.

Mass Effect s podtitulem Andromeda o sobě dal vědět trailerem teprve před pár týdny. Proto o něm zatím víme jen nepotvrzené informace. Mezi ty nejdůležitější přitom patří, že čtvrtý Mass Effect by se měl odehrávat mimo „Shepardovu“ galaxii. Možná i proto chybějící číslovka v názvu hry.

South Park: The Fractured but Whole

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Úspěch South Park: The Stick of Truth pravděpodobně překvapil nejen samotné fanoušky seriálu, ale také Ubisoft. Ten se ovšem rychle vzpamatoval a rozhodl se kout železo, dokud je žhavé. Pokračování s názvem South Park: The Fractured but Whole je proto na cestě, otázkou je, jak to celé dopadne. Vývoj druhého dílu totiž už nemají na starosti tvůrci z Obsidian Entertainment, nýbrž samotný Ubisoft, respektive jeho vývojářské studio San Francisco. To má na starosti hry jako například Rocksmith 2014 nebo the Smurfs. Vedle toho pak na vývoj opět dohlížejí i autoři South Parku, takže minimálně po příběhové stránce by mohlo být všechno v pořádku.

Co se týče náplně, dočkat bychom se měli více toho samého. Tedy až na příběh. Ten by měl být vystavěný kolem další hrozby, které se opět postaví Cartman, tentokrát v doprovodu alter ega The Coona. The Coon, napůl člověk a napůl mýval dá dohromady partu superhrdinů, kteří pod vaším vedením dají na zadek všemu živému. Netřeba dodávat, že hra si kvůli nekorektnímu humoru opět vyslouží PEGI hodnocení 18+.

No Mans Sky

 • Žánr: procedurálně generovaný simulátor
 • Vývojář: Hello Games
 • Datum vydání: 30. června 2016
 • Oficiální stránka hry No Mans Sky

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Někteří hráči No Mans Sky považují za budoucnost herního průmyslu. Do svítivých barev oblečená vesmírná simulace přijde s procedurálně generovaným vesmírem, který by měl nabídnout i velmi detailní faunu a flóru. V tomto světě si přitom – podobně jako v Elite: Dangerous – budete moci dělat, co chcete.

Někteří hráči se tak stanou dobrodruhy, kteří se zapíší do encyklopedií jakožto objevitelé mnoha planet, jiní naopak nebudou chtít být prospěšní a tak začnou loupit, no a ti další si třeba zvolí cestu obchodníků, pilotů, politiků a mnoha dalších povolání. Otázkou je, zdali nás svět No Mans Sky opravdu bude bavit déle, nežli svět sandboxových her bez procedurálně generovaných fines. Nechme se překvapit. Hra vychází na začátku prázdnin a to pro konzoli PS4 a PC.

Divinity: Original Sin 2

 • Žánr: klasické tahové RPG
 • Vývojář: Larian Studios
 • Datum vydání: v průběhu roku 2016
 • Oficiální stránka hry Divinity: Original Sin 2

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Klasické tahové RPG Divinity: Original Sin sklidilo tak velký úspěch, že se ve vylepšené verzi dostalo dokonce i na konzole PlayStation 4 a Xbox One. Larian Studios proto nelenili a opět šli s kůží na Kickstarter, kde na vývoj nového dílu vybrali přes 2 miliony dolarů. Vzhledem k tomu, že Enhanced edice prvního dílu byla naprosto famózní, úplně se bojíme toho, co autoři předvedou nyní.

Divinity: Original Sin 2 bude samozřejmě opět těžit z propracovaného herního světa a spíše klasické hratelnosti. To znamená opravdu peprné tahové souboje, ale také rozsáhlý příběh. Už v kickstarterovské kampani pak Lariani prozradili, že tentokrát by chtěli zapracovat především na kooperativním hraní. To bylo přítomno už v prvním dílu, ale mělo své mouchy.

Homefront: The Revolution

 • Žánr: akční
 • Vývojář: Deep Silver Dambuster Studios
 • Datum vydání: červen 2016
 • Oficiální stránka hry Homefront: The Revolution

Nejočekávanější hry roku 2016: Na co se letos máme těšit?

Po finančních problémech Cryteku a pádu jeho britské pobočky viselo ve vzduchu mnoho otazníků. Jedním z nich byl osud slibně vypadající hry Homefront: The Revolution. Práva od Cryteku naštěstí odkoupil vydavatel Deep Silver a svěřil ho svému internímu studiu Dambuster Studios. Homefront: The Revolution by tak měl vyjít, navíc už tento rok a to pro platformu Xbox One, PlayStation 4, PC, Mac a Linux. A o co vůbec půjde?

Ve hře budeme bojovat proti rudým okupantům a to hezky tvrdě – se zbraní v ruce. Homefront: The Revolution by kromě zajímavého zasazení měl přinést také zábavný multiplayer a opravdu vynikající grafiku. Více prozradí červencové vydání.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.