Monitory, aneb záhada, která se opomíjí

 

samsung_ud590_4k_uhd_display_monitor

Běžný uživatel si řekne, co je na monitorech tak zvláštního a k čemu by se Vám vyplatilo kupovat dražší, když v podstatě jakýkoliv splní základní úkon, což je zobrazení obsahu. Inu já Vám řeknu v čem je to tajemství. Je to v displeji, jeho kvalitě a jeho výrobci. Dnes nestačí kupovat pouze monitor s Vámi požadovaným rozlišením. Velké rozdíly v monitorech dělá panel, což je označení pro čistě zobrazovací část, bez rámečku, podstavce a všeho okolo. Tyto panely mohou být vyrobeny určitou technologií, která má vliv převážně na barevnou škálu a pozorovací úhly. Určitě jste si všimli, když se podíváte na Váš monitor z různých úhlů, jak obraz tmavne a začíná být šedý, to je hlavní známka klasického TN panelu, který je na výrobu také nejlevnější. Aby v tom byl pořádek, vypíšeme si tři základní druhy panelu:

TN – nejlevnější typ panelu, vyznačuje se nízkou odezvou, méně věrným podáním barev a horšími pozorovacími úhly

VA – cenově střední cesta, má pomalejší dobu odezvy, mnohem kvalitnější podání barev a lepší úhly pozorování

IPS – nejdražší druh panelu, vysoká doba odezvy, avšak má nejvěrnější podání barev a největší pozorovací úhly

 

Srovnání barev mezi IPS a TN monitorem

ips-monitor-vs-tn-monitor

Pozorovací úhly TN vs IPS

tn-display-angle

 

Z textu se zdá, že cenový rozdíl bude obrovský, avšak opak je pravdou. Kvalitní IPS monitor se dá sehnat již s cenovkou okolo čtyř a půl tisíce korun, kdežto podobný monitor s obyčejným TN panelem je o pouhých tisíc korun levnější. Tento cenový rozdíl se tak může podepsat na Vašem zraku s tím, že koukáte na nevýrazné barvy a tudíž brzy začnete tzv. „mžourat očima“.

Doba odezvy má vliv na rychlost, za jakou dobu se Vaše akce (třeba kliknutí myší) projeví na obrazovce. Jenže dnes již všechny monitory dosahují takových rychlostí, že většinou ani sami hráči nepoznají rozdíl, proto je tento faktor pro běžného uživatele téměř zbytečný a uvádím ho zde pouze pro přehled.

Samozřejmě je nutno dbát také na rozlišení, protože od něj se odvíjí největší část kvality obrazu. Zde bych doporučil dbát na to, jestli kupujete HD monitor, nebo fullHD. Na toto slovíčkaření pozor, protože rozdíl je více než dvojnásobný (trocha matematiky, HD má většinou rozlišení 1280×720 a fullHD má 1920×1080. Když si tato rozlišení vynásobíme, tak zjistíme, že HD monitor má 900 tisíc zobrazovacích bodů, kdežto fullHD jich má 2 miliony). To znamená, že se s fullHD díváte na ostřejší a jemnější obraz. A to zde ani nezmiňuji moderní 4k.

Srovnání velikosti rozlišení (pro zvětšení klikněte)

4K-Resolution-Comparison

 

Teď, když víte vše podstatné, není na čase přestat si kazit oči u levných monitorů? Oči máte sice dvě, ale na celý život.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.