Herní osvěta

Rád bych využil příležitosti a v blogu, který právě píši, trochu poinformoval náš malý národ o mýtu, jež zde neprávem mají počítačové hry. Často se setkávám s názorem, že se jedná o činnost vyvolávající závislost, která ke všemu navádí mládež k násilí. Nikoho ale nezajímá, kde je ve skutečnosti pravda. Tu bych chtěl nyní trošku poodhalit tímto článkem.

1482197548667

Kdo se s tím nesetkal. Ve zprávách nám často předkládají informace o mladíkovi, jež se po vzoru počítačové hry vrhl s autem do protisměru, vážně zranil svého spolužáka nebo ohrožoval životy ostatních. A vlastně není důvod tomu nevěřit. Vždyť tyto informace nám předkládají ověřená média. Bohužel nikoho už nezajímá fakt, že i tato média potřebují vydělávat a to hlavně díky senzacím, které nalákají nejvíce diváků. Proto je pro ně jednodušší udělat reportáž o mladíkovi, co se inspiroval známou hrou, nežli se snažit pochopit jeho mentalitu a odhalit pravý důvod té akce. Navíc je varianta zlé hry vhodná i pro samotného mladíka. Jeho vina to přeci není, to ta hra ho k tomu navedla. Pravda ale je, že anonymní mladík měl problém, ať už psychického rázu či se jednalo o zkrat v jednání. Jenže toto vysvětlení bohužel nepůsobí tak senzačně a bývá zamlženo z důvodu vyšší sledovanosti.

Začátek je dosti negativní, avšak potřebný pro pochopení dnešní situace. Teď když už víte, že „hry nejsou to největší zlo“, tak si alespoň můžeme probrat příjemnější fakta. Pokud hru kupujete svému synovi či vnukovi, je potřeba brát ohled na vhodnost hry pro mladší generaci. Hry totiž, stejně jako filmy, mají doporučenou věkovou kategorii. Málo lidí ví, že na krabičkách se musí vypisovat tzv. PEGI rating. Vždy musí být vytištěný vepředu  s uvedením vhodného věku. Takže není zrovna ideální kupovat desetiletému synovi hru určenou pro publikum 18+. Na tento fakt berte ohled, ať nevzniká další nedorozumění ohledně vhodnosti her pro náctileté.

Také je mnoho kategorií her. Většina lidí ihned vidí střílečky a tím tato představivost končí. Jistě, stříleček je hojné množství a většina se hraje online (skuteční lidé za monitorem v jiné části světa), ale také jsou zde závodní hry, sportovní, budovatelské, strategie, logické a mnoho dalších. Zrovna budovatelské strategie jsou snad nejvhodnějším kandidátem pro každého. V těchto hrách dostanete správu nad určitým komplexem, parkem nebo celým městem a úkolem je dané území co nejvíce zvelebit a zároveň aby bylo finančně prosperující. V podstatě člověka naučí ekonomicky přemýšlet. Tady musím zmínit hru Planet Coaster, ve které budujete zábavní park plný atrakcí a horských drah a zároveň dbáte na všechny služby, které návštěvníci vyžadují (např. toalety). Dalším ideálním kandidátem pro mladší publikum jsou logické hry, kde je základním úkolem projít hru skrze mnoho hádanek a puzzlů. Zde stojí za zmínku Contraption Maker, kde spočívá třeba úkol v tom, jak zapnout žárovku. Rozdílem ale je, že zde vznikají stroje jako z animovaných filmů, kdy bowlingová koule spadne na vypínač, ten zapne větrák, ten roztočí větrný mlýn, ten spustí jezdící pás, ten posune svíčku, ta zapálí rachejtli a rachejtle sepne generátor, který rozsvítí žárovku. Vše je jenom ohledně akce a reakce. Náhle nepůsobí hry zas tak zlým dojmem, že?

Ve výsledku vše záleží na interpretaci. Kdo chce, uvidí mnoho možností jak se zabavit, stejně jako se lidé baví u televize, rádia a knížek. Ostatní uvidí pouze to špatné. Já doufám, že po tomto článku k nim přistoupíte moudře a budete patřit mezi tu první skupinu. A na závěr, nic se nemá přehánět. Myslete na to, že je čas k jídlu, čas k dílu a čas pro osobní zábavu.

Komentáře
  1. Pavel napsal:

    Pane Kutto,jenže dnešní mládež,jak to tak pozoruji tak nejraději hrají ty střílečky.Ty hry kde se stavěly města atd.už je nebaví.Když slyším v autobusu kolik jich sejmuly,jak říkají tak je to strašné.

    • Petr napsal:

      Zdravím. Tento článek jsem psal já, pouze jsem využil možnosti jej publikovat na stránce, kde to má smysl. Ano, děti hrají střílečky a hrát budou. Ale to automaticky neznamená že všechny střílečky jsou jenom špatné. Člověku dávají reflexy a určitý způsob rychlého rozhodování na základě situace. Problémem je, že rodiče ale často dětem tyto hry kupují, i když na to nemají vhodný věk (jak jsem psal ve článku). Je to podobné jako nechat dítě v klidu koukat na horory.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.