Co je vlastně NAS?

V předešlém článku jste se seznámili s tím, co je a kde všude najdete cloud. Dnes si povíme něco o NAS serverech. Vlastně se jedná také o cloud, avšak s tím rozdílem, že se fyzicky nachází u vás doma nebo v kanceláři. O tom však víc v následujícím článku.

nas1

Co to vlastně NAS je? Zkratka NAS znamená Network Attached Storage, což je v překladu datové úložiště v síti. Zjednodušeně se jedná o malý počítač, který připojíte k vaší místní síti. Ten obsahuje paměťové disky, na které ukládáte svá data. Veškeré úpravy a nastavení se ovládají skrze webový prohlížeč.

Určitě si říkáte, proč je potřeba toto všechno vědět. Někdy už místo na internetovém cloudu nestačí nebo chcete mít více kontroly nad svými daty. V takovém případě se většina uživatelů rozhodne pořídit si vlastní NAS server, který umístí doma či v kanceláři. Často se jedná o velkou investici, neboť se zde nakupuje nejen zařízení s cenovkou jako nový počítač, ale i disky podle potřeby kapacity. Je navíc dobré kupovat paměťové disky ve dvojici kvůli klonování dat. Je to jistější, protože pokud se jeden z disků porouchá, máte data na druhém.  Nastavení samotného NAS je díky moderním systémům pro většinu uživatelů velice snadné. Hlavní devízou je samotné nezávislé úložiště. Můžete si zde udělat prostor pro každého člena rodiny. Můžete nastavit automatické zálohování kompletního systému. Můžete zde mít celou knihovnu filmů a ty nechávat přehrávat na televizi bez nutnosti zapnutého počítače nebo jiného multimediálního centra. V podstatě tím odpadne hledání a práce s mnoha externími disky či fleškami, protože vše najdete na jednom místě.  A pokud máte dostatečné znalosti, můžete NAS využít i jako server pro osobní stránky či email. Navíc se NAS nachází ve vaší domácnosti či kanceláři na rychlé datové síti. Tím se stává přístup k datům mnohem rychlejší, díky vynechání nutnosti komunikovat přes internet. Máte dokonce možnost posílat odkazy na fotky a soubory svým známým i mimo vaši místní síť. V podstatě využíváte výhod Cloudu u vás doma. Můžete také kombinovat výhod velké kapacity NAS serveru s kombinací Cloudu pro větší bezpečnost dat. Může se totiž stát, že vám NAS někdo z domova nebo kanceláře odcizí. Pak kombinace NAS a Cloud dokonale zajistí záchranu vašich dat.

nas2

Pokud se vám zdá investice do vlastního NAS zařízení příliš vysoká, můžete se seznámit s naší novou službou a to virtuální NAS server. Jedná se o virtuální přístup na jeden z našich NAS serverů za pomoci přihlašovacích údajů, kde budete mít k dispozici kompletní správu tak, jako když máte NAS server vlastní. Poté je jediný rozdíl ten, že tento NAS server se nenachází u vás doma, ale je zamčený u nás. Ovšem rozhraní a možnosti nastavení máte plně ve své moci, takže můžete využít všech výhod, co NAS server má. Nemusíte si tedy pořizovat vlastní NAS. My ho koupíme za vás, budeme se o něj starat a modernizovat ho a vy ho budete jen využívat.

vnas

V dnešní době datová náročnost stále roste, proto je dobré zamyslet se nad dalším řešením zálohování. Pokud vám odejde počítač, koupí se nový. Pokud vám odejde disk, koupí se nový. Díky těmto nehodám však může dojít ke ztrátě dat, která vám už nikdo nenahradí. Proto doporučuji používat NAS nebo Cloud, nejlépe kombinaci obou. Díky NAS můžete mít svá data vždy bezpečně k dispozici a zároveň zálohovaná.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.