Microsoft aktuálně přišel s kontroverzním plánem, jehož cílem je ještě rychlejší přechod uživatelů na nový OS Windows 10. Nejnovější generace hardware, respektive procesorů nebude podporována ze systémů Windows 8.1 a 7. Přitom se má firma o tyto systémy starat ještě řadu let.
Na začátku je třeba si ujasnit, že standardní podpora operačních systémů Windows 8.1 a Windows 7 znamená, že firma bude opravovat chyby, záplatovat systém a případně vylepšovat systém do daného data. U Windows 7 je to 14. leden 2020 a Windows 8.1 pak 10. leden 2023 (podpora Windows 8 skončila tento měsíc). To se nemění.
Změna je právě v podpoře hardware, respektive procesorů. A je bezprecedentní. Microsoft totiž oznámil ukončení podpory všech systémů vyjma Windows 10 pro nejnovější procesory, což se stalo vůbec poprvé v historii.
Zatím se to týká některých čipů s jádrem Skylake, ale postupně budou přibývat další, jak budou na trh přicházet modely s jádrem Kaby Lake, u AMD pak s Bristol Ridge, ale třeba i s Qualcommáckým 8996. U Skylake je situace taková, že u vybraných čipů (jejich seznam bude zveřejněn) bude firma podporovat starší Windows do 17. července 2017, pak bude i u nich třeba přejít na nový OS.
Firma se k tomuto kroku rozhodla prý proto, že staré operační systému neumějí využít potenciál nových čipů.
„Systém Windows 7 byl navržen před téměř 10 lety,“ píše na vysvětlenou Microsoft pro server Paula Thurrota, který je jedním z nejrespektovanějších zdrojů zabývajících se Microsoftem. Spustit Windows 7 na jakémkoli moderním procesoru podle Microsoftu znamená, že ovladače zařízení a firmware musí emulovat prostředky Windows 7 pro zpracování přerušení, podporu sběrnice a napájecí stavy, což ovlivňuje chod řady funkcí, jako je grafika, bezpečnost a další.
Z posledních kroků Microsoftu tak čouhá špatně ukrytá snaha se co nejrychleji zbavit starších operačních systémů a všechny uživatele převést na Windows 10. Vzpomeňme jen na agresivní kampaň nabídky přechodu zdarma pro uživatele starších systémů. Nyní přichází omezení, které může urychlit přechod především u firemních zákazníků.
Otázkou zůstává, jak se tento krok odrazí v prodeji nových počítačů, pokud si na ně firmy nebudou moci nahrát obraz staršího, ale stále podporovaného operačního systému. Větší firma si zpravidla nastaví operační systém podle svých potřeb a pak si vytvoří jeho zálohu/obraz, z něhož následně systém už nakofigurovaný instalují na nové počítače. Nyní se budou muset spokojit buď s ne zcela nejmodernější konfigurací, nebo přejít na Windows 10, což si vyžádá další dodatečné náklady.