Všechno má omezenou životnost a týká se to i Vašeho počítače. Dost často se stává, že do servisu nám přinášejí počítače, které fungují snad jen pomocí síly vůle. Není pak na čase zvážit nákup nového?
Nejen, že dnešní procesory jsou mnohem rychlejší i z nižší třídy, ale také mnohem úspornější. Díky tomu produkují méně tepla a nepotřebují velké chlazení. Také dnes existují takzvané NUC počítače, které stačí osadit pevným diskem, RAM a systémem a hotovo, máte miniaturní úsporný počítač, který splní všechny kancelářské povinnosti a doma je ideální na obyčejné prohlížení internetu. Pokud ale plánujete na Vašem počítači i hrát, a já doufám, že se někteří mezi Vámi najdou, tak je situace trochu jiná. Tam už se musí kupovat plnohodnotná PC skříň, aby měla dostatek prostoru a síly celý kolos uchladit. I zde však lze vytvořit herní PC malých rozměrů, které pokud schováte pod televizi, nepoznáte, že se jedná o počítač (a to nemluvím o konzolích).
V obou případech, ať se jedná o herní či kancelářské PC, si musí člověk položit stejnou otázku: „ K čemu PC vlastně budeme používat?“. Opravdu budete používat PC jen na internet? Budete upravovat videa? Budete pracovat s velkým množstvím fotografií? Před nákupem je potřeba si všechny tyto otázky ujasnit i při pohledu do budoucnosti, aby se pak nestalo, že za rok budete muset kupovat nový, protože ten první jste koupili nesprávně. S tím také souvisí nedůležité informace o frekvenci procesoru, počtu RAM v PC nebo grafické karty. Většina lidí spoléhá na tzv. Tesco sestavy, které člověk bez podrobného zkoumání pořídí třeba na hraní s tím, že je zde grafika co má 2GB RAM, což je ale u grafiky pouze vedlejší informace, která nemá zásadní vliv na výkon a 2GB RAM mohou mít i slabé grafické karty, takže si ve výsledku moc dobře nezahrajete. Stejné analogie lze použít na zbytek komponent v těchto sestavách, kdy může mít sestava procesor taktovaný na 4Ghz, ale výkon bude mnohem slabší, než u moderního CPU taktovaného na 2Ghz. Nejhorší případ je v komponentech, které ani nejsou uvedeny, jako třeba zdroj. Zde je většinou přítomen ten nejlevnější, aby se to co nejdříve prodalo bez ohledu na životnost či kvalitu PC. Tím vším chci říct, že na vypsaných údajích tolik nezáleží a nejsou majoritním faktorem při nákupu, protože to důležité stejně napsáno není. Nejlepší, co můžete udělat, je nechat si PC sestavit v odborné prodejně, kde mají s výběrem komponent dlouhodobé zkušenosti. V závislosti na povaze PC stále máte možnost upgradu či různého vylepšení.
Dále je tu otázka pořízení notebooku. Spoustě lidem dnes stačí pořídit notebook, který je vlastně vše v jednom a mají vše bez starostí. S tím je však spojen faktor nemožnosti přístupu do zařízení a musíte se s konfigurací, kterou si zakoupíte, spokojit celou životnost notebooku. Proto bych zde zdůraznil fakt, že kupujete zařízení bez možnosti výkonnostních úprav a vyplatí se připlatit si za kvalitnější produkt, než šetřit. Monitor v notebooku nevyměníte, je proto potřeba řešit i tuto otázku rozlišení displeje. Vyplatí se vám proto připlatit za ostřejší obraz, který bude méně namáhat Vaše oči.
Stále je ale volba na Vás! Pokud potřebujete poradit, stavte se u nás, rádi Vám poradíme.
Na závěr bych srovnal nákup nového PC s nákupem auta. Každé auto Vás doveze do cíle, ale otázka je jak.