Rozdíly mezi rozhraním USB 1.1, 2.0, 3.0.

Mnoho lidí se ptá, proč jsou „flešky“ totožného vzhledu a kapacity cenově rozdílné. Je to tím, že mají rozdílně rychlé USB rozhraní pro komunikaci s počítačem, takzvané „usbéčko“. Jedná se o rozhraní USB 2.0 vs USB 3.0. A o tom je tento článek.

Nejstarší verze rozhraní USB 1.1 (Universal Serial Bus) vznikla v roce 1996 a měla nahradit pestrou škálu různých sériových a paralelních rozhraní. Jediný standard měl dovolit připojení všech možných zařízení od klávesnice a myši po různá další zařízení. Základní výhodou rozhraní USB byla jeho schopnost připojení a odpojení zařízení za chodu počítače, což do té doby nebylo vůbec běžné.

Po dvou letech existence USB dosáhla jeho vylepšená verze, s názvem USB 2.0, skutečně použitelné rychlosti i pro výkonná zařízení. USB 2 našlo použití pro skenery, tiskárny a externí disky. Limit tohoto rozhraní byl 400 Mb/s, v praxi se však dosahovalo propustnosti 300 Mb/s.

V roce 2008 ale už i tato rychlost přestala vyhovovat, hlavně kvůli příchodu vysokokapacitních externích disků. Vznikl proto nový standard, USB 3.0, který navýšil maximální teoretickou propustnost desetinásobně a to až na 5 Gb/s. Dá se tak použít i pro připojení externích grafických karet a rozšiřujících dokovacích stanic pro notebooky.

usb

Pokud se podíváme na zásady při nákupu například externího disku nebo „flešky“, je potřeba zjistit, jestli zařízení, tedy váš notebook nebo počítač, podporuje rozhraní USB 3.0. Pokud ano, je lepší nakupovat externí zařízení s USB 3.0. Pokud nepodporuje váš notebook USB 3.0, je nákup externího zařízení s USB 3.0 zbytečné. USB 2.0 a USB 3.0 se sice dají mezi sebou kombinovat, avšak dochází k určité degradaci vlastností a přenosové rychlosti. Pokud tedy zapojíte např. „flešku“ s USB 2.0 do portu s USB 3.0 ve vašem notebooku, tak vám sice bude fungovat, ale s pomalou rychlostí přenosu vašich dat mezi notebookem a „fleškou“. Na okraj je třeba poznamenat, že USB 3.0 nepodporuje připojení starých zařízení standardu USB 1.1, ale ten už asi nikdo doma nemá, pokud tedy nevlastní soukromou muzeální sbírku.

fleska

Pokud chcete dosáhnout maximálních parametrů přenosové rychlosti rozhraní USB 3.0, je potřeba použít i standardizované pojítka, jako huby a kabely, mezi notebookem nebo počítačem a externím zařízením.

Jak tedy poznám, jestli mám na svém notebooku nebo počítači USB 2.0 nebo USB 3.0?

Přestože konektor pro USB 3.0 vypadá zvenčí podobně jako u USB 2.0, je složitější a obsahuje více vodičů. Konektor v počítači je možné rozeznat obvykle podle barvy plastu. Konektor pro USB 3.0 je uvnitř modrý, konektor pro USB 2.0 je černý. Konektory USB 3.0 také bývají často označeny značkou SS (Super Speed).

Jak je to u propojovacích kabelů?

U propojovacích USB kabelů může být na každém konci jiná velikost konektoru, které se liší hlavně podle velikosti. USB 2.0 podporuje tři velikosti: Standardní, mini a mikro. Dnes se nejčastěji setkáváme s mikro verzí, která se používá u telefonů pro nabíjení baterie. Rozhraní USB 3.0 má dvě velikosti, standardní a mikro. Standardní se objevuje méně často, je rozšířená o jakýsi hrb, ve kterém jsou dodatečné vodiče. Mikro verze konektoru USB 3.0 je velmi podivná, obsahuje zdvojený konektor, kde se vedle konektoru kompatibilního s USB 2.0 nachází rozšíření pro USB 3.0.
usbc usb3 usb-c
Nejnověji přichází další standard, USB 3.1. Přinese zdvojnásobení rychlosti, ale i další výhody: Například zcela nový typ konektoru, USB Type C, který by měl napravit nejen vzniklý chaos, ale také konečně vyřešit věčné potíže s tím, že „strkáte do zařízení kabel obráceně“. Kabel typu C má být oboustranný a symetrický, takže by mělo být možné zapojit do zařízení libovolný konec kabelu a to libovolnou stranou.

Také by měl přinést možnost přenášet výrazně více energie, než je dnes možné: Zatímco dnes je možné přenášet pouze necelých 10 wattů (5V, 1,8A), nový standard by měl dovolit až 60 wattů (20V, 5A). To dovolí pomocí USB nabíjet i náročnější zařízení, jako jsou například notebooky.

Většina dnešních notebooků a počítačů obsahuje rozhraní USB 3.0 a je dobré k němu kupovat externí zařízení s USB 3.0. Získáte tím rychlý přenos a ušetříte čas například při zálohování vašich dat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.