Není Wi-Fi jako Wi-Fi

Zatímco minule jsme si vysvětlili, jak velký vliv na domácí síť může mít obyčejná věc jako kabel, dnes si objasníme, že i s Wi-Fi se dá dosáhnout různorodých výsledků. Zjistíte, že není Wi-Fi jako Wi-Fi.

Za prvé je potřeba uvědomit si pár rozdílů. Jedna věc totiž je, když poskytovatel internetu používá Wi-Fi, aby dostal internet k Vám domů, a druhá je Wi-Fi v domácí síti. Tyto dvě technologie jsou sice stejné (ve velmi vzácných podmínkách je možné třeba na notebooku chytit signál od Vašeho poskytovatele), avšak kvůli vzdálenosti, kterou signál urazil, bude kvalita připojení o dost horší. Nejen, že Wi-Fi špatně zvládá překážky, jako jsou stromy a zdi, ale přijímat signál na takovou vzdálenost malou anténou schovanou ve Vašem notebooku či telefonu je téměř nemožné. Proto se v tomto článku budeme bavit hlavně o domácí síti a nikoliv o velkých anténách.

wireless-1861612_1920

Pokud máte internet, tak již pravděpodobně router vlastníte. A možná si chcete pořídit nový a výkonnější. Pokud jste si někdy procházeli údaje na krabici od routeru nebo ve specifikacích na stránkách, jistě Vám neunikla kolonka s textem 802.11 (a mnoha písmen, která možná nevíte, co znamenají). Každé to písmeno totiž označuje standart, jak se signál šíří a hlavně jakou rychlostí. V podstatě zde platí jednoduché pravidlo. Váš notebook má u Wi-Fi (také na krabici nebo na stránkách) napsané podobné označení, třeba 802.11a/b/g. Stačí pak porovnat tento údaj s routerem a všechna „písmenka“, která se shodují, zaručí, že se Váš notebook dokáže propojit. Aby toho nebylo málo, ještě zde přikládám tabulku rychlostí (vždy se při připojení zvolí ta nejrychlejší možná). Bohužel se signál průchodem zdí „degraduje“, takže ztrácí kvalitu a rychlost. Proto nemůžete s maximální rychlostí vždy počítat. Jak vidíte, domácí Wi-Fi už má velkou šanci zpomalit Váš internet na Vašem notebooku.

Protokol: Maximální přenosová rychlost:
IEEE 802.11b 11 Mbit
IEEE 802.11g 54 Mbit
IEEE 802.11n 600 Mbit
IEEE 802.11a 54 Mbit
IEEE 802.11ac 1800 Mbit

Určitě jste si všimli velkých rychlostních rozdílů. Důvod to má jeden. Wi-Fi se totiž dělí ještě na 2,4Ghz5Ghz. Jak je patrné, znamená to frekvenci pásma, na které je signál šířen. Protože se jedná o dva neslučitelné signály, tak routery často mají pro každou frekvenci i vlastní anténu (nespojovat s faktem, že na jednu frekvenci lze použít více antén, je to kvůli zesílení signálu). To znamená další náklady při výrobě. Proto se stále vyrábí routery používající pouze 2,4Ghz, i když je postupem času nahrazují modernější (avšak finančně nákladnější) verze, které mají navíc i ty 5Ghz antény. Pro uživatele je navíc problém, aby jeho zařízení podporovalo zmíněnou vyšší frekvenci a tudíž mohlo využít rychlejších standart. Mnoho starších, potažmo i dnešních levnějších zařízení vlastní pouze slabší anténu a tak nemohou profitovat z přítomnosti 5Ghz signálu.

homework-1755716_1920

Pro základ stačí jednoduše znát, že 5Ghz má díky vyšší frekvenci mnohem větší rychlost (v tabulce n/a/ac), bohužel tato rychlost je vykoupena kratším dosahem a horší propustností zdmi. Naproti tomu 2,4Ghz je sice pomalejší, ale má lepší dosah a propustnost (v tabulce b/g/n). Takže se často stává, že v určité části domu chytíte pouze 2,4Ghz signál a to i v případě, že máte router s oběma frekvencemi. Pozornější si snad všimli, že „n“ jsem vypsal 2x. Nejedná se o chybu. 802.11n lze vysílat v obou pásmech signálu a podle toho se liší rychlosti. Ty navíc nejsou konstantní, a zatímco teoretická rychlost se může vyšplhat až na 600Mbit, tak reálně můžete být rádi za 100Mbit, což je 6x méně! A to není vše. Podobný osud potkalo i 802.11ac, které sice funguje pouze v kombinaci 2,4Ghz a 5Ghz, ale kvůli náročnosti na výrobu se reálné rychlosti pohybují od 1Gbps do 1,8Gbps. Stále se však jedná o nejrychlejší dostupnou Wi-Fi, která v rychlosti dohnala běžný LAN kabel. Do budoucna je zde 802.11ad, která má dosahovat rychlosti více než 7Gbps. Ale ta operuje na neskutečné frekvenci 60Ghz a tudíž neprojde ani jednou zdí.

wifi-158401_1280

To hlavní v tomto článku je ale praktické hledisko. Osobně bych ho shrnul takto. Pokud potřebujete dostat internet po celém domě bezdrátově a rychlostně být na hranici rychlosti internetu, naprosto Vám stačí 2,4Ghz ve specifikaci „n“. Ale rychlost internetu se pozvolna zvyšuje, a to nemluvím o možnostech přenosu místní sítě, takže už je na čase přejít na 5Ghz. Sám jsem měl možnost přehrávat film, který se fyzicky nacházel na počítači v kvalitě 1080p (neboli FullHD) do zařízení s 2,4Ghz5Ghz „ac“ připojením. Zatímco na 5Ghz film běžel plynule, na slabší 2,4Ghz se již trhal. Alternativou by bylo natáhnout LAN kabel, ale to nebylo účelem testu. Podstatné je, že 5Ghz 802.11ac Wi-Fi se již vyrovná rychlostí klasickému kabelu a pokud by se vyřešil problém s prostupností zdmi a stabilitou, šlo by o ideální volbu bezdrátového domu. Prozatím ale záleží na potřebách Vašich a Vaší domácnosti.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.