Nabídka tiskáren je široká – od nejzákladnějších jednoúčelových přístrojů přes multifunkční zařízení se skenerem, wifi, ethernetem, kopírkou či faxem po kancelářské tiskárny pro vysoké pracovní nasazení. Je lepší sáhnout po tiskárně inkoustové, nebo laserové? Jaké jsou náklady na tisk a které tiskárny se vám vyplatí? Při výběru hraje stěžejní roli to, k čemu a jak často hodláte tiskárnu využívat.
Jednoduché tvrzení, že inkoustová tiskárna je levnější a hodí se do domácnosti a laserová tiskárna je dražší a hodí se do kanceláře, již neplatí. Otázka, zda je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna, je v poslední době opět aktuální. Klidně totiž můžete doma občas použít laserovku, v práci všichni tisknout na jednu inkoustovku a v obou případech se to vyplatí.
Inkoustová tiskárna přenáší na papír barvy skrze inkoustové náplně. Inkoust je rozstřikován elektrickými impulsy na papír v podobě malých kapiček, které dohromady vytvoří konečný výtisk. U technologie laserového tisku se barva, respektive toner do laserové tiskárny, skládá z velmi jemného prášku. Tento prášek je při tisku nanesen na papír a konkrétní obraz tisku je do naneseného prášku vykreslen laserem. Výsledek je pak do papíru zapečen.
Již u takto jednoduše popsaných principů tisku je zřejmé, že laserový je náročnější, kvalitnější a bude tedy i dražší. Doba šla ale dopředu a dnes můžete pořídit laserovou tiskárnu za srovnatelné peníze jako inkoustovou a naopak inkoustová tiskárna může leckdy nabídnout vyšší kvalitu tisku než laserová.
„Novinka“
Inkoustový tankový systém využívá integrovaný velkokapacitní zásobník v kombinaci s velkokapacitními inkoustovými lahvičkami pro doplňování. Nabízí černobílé i barevné řešení.
Zákazník si musí na jednu stranu pořídit dražší zařízení, na druhou stranu získává výrazně levnější náklady na tisk a stejnou kvalitu tisku (dokumentů i fotografií) jako u jiných tiskáren
(jak inkoust, tak zařízení).
V posledních letech se na výsluní dostávají tzv. multifunkční tiskárny, které dokážou skenovat, kopírovat, standartem je dnes i bezdrátový tisk WIFI a to s podporou mobilních zařízení a v některých případech i faxovat. Pro tyto přístroje platí stejná vodítka jako pro jednoúčelové tiskárny, navíc pak hraje roli také kvalita kopírky a zejména skeneru. Pro běžné použití stačí jakýkoliv skener, ale prvotřídní snímání fotografií nebo stránek z časopisu není výsadou všech. Budete digitalizovat starší fotoalba anebo pouze sem tam skenovat a kopírovat texty či úřední dokumenty? I takové otázky byste si měli zodpovědět. Dodejme, že kvalita skenování těchto multifunkčních zařízeních je zpravidla nižší než u samostatně prodávaných skenerů. Stejně tak rychlost kopírování nedosahuje rychlosti jednoúčelových kancelářských kopírek. K profesionálnímu použití se proto kombinované přístroje tolik nehodí.
Nejlevnější domácí tiskárny jsou k dostání za velmi lákavé ceny a nabízí se otázka, jak obstojí ve srovnání s dražšími modely. Odpověď není zcela jednoznačná. Velmi záleží na předpokládaném využití. To je první věcí, kterou je třeba před nákupem tiskárny zvážit. Jak často, jaké dokumenty a v jaké kvalitě plánujete tisknout? Půjde spíše o černobílý text, barevnou grafiku nebo fotografie? Nakolik je pro vás důležitá rychlost tisku? Jiné požadavky budou mít rodiny s dětmi školou povinnými, vysokoškoláci, jen občasní uživatelé nebo ti, kteří nechtějí za tiskárnu zbytečně utrácet.