Vážným problémem a rozčarováním pro mnoho uživatelů je náhlá ztráta důležitých dat z jejich počítačů. Data se v počítači nebo notebooku uchovávají na pevném disku, tzv. harddisku. Ztrátu dat může způsobit porucha harddisku. Jak poznáte, že vám harddisk odchází a jak můžete eliminovat možnost poruchy disku? O tom je tento článek.
Pokud mluvíme o harddisku typu HDD mechanickém, tak prvním příznakem odcházejícího disku je jeho zvuk. Pokud se z harddisku ozývá chroupání, skřípění a bouchání, vězte, že tento harddisk právě „dodělává“. Pokud se tento zvuk začne ozývat, je opravdu nejvyšší čas rychle zálohovat vaše data. Není však vyloučeno, že harddisk odejde právě při vaší snaze o záchranu dat. Proto jsou-li vaše data velmi cenná, raději okamžitě vypněte počítač a poraďte se se specialisty. Při zálohování dat je harddisk vystaven větší zátěži a zpravidla běží nepřetržitě třeba celou noc. Právě při této činnosti může zkolabovat. Proto je v tomto případě potřeba při zálohování zvolit pořadí důležitosti Vašich dat. Jako první zálohujte data, která jsou pro vás nejdůležitější, a za ně nastavte pořadí směrem k méně důležitým. Tím zajistíte, že v případě, že vám v průběhu zálohování odcházející harddisk nadobro zkolabuje, budete mít alespoň nejdůležitější data zálohována.
Dalším příznakem odcházejícího harddisku je zasekávání systému počítače. Na disku v harddisku jsou takzvané sektory. Ty se můžou vlivem opotřebení nebo špatného zacházení poškodit a způsobit tyto záseky. Poškozené sektory se dají analyzovat pouze pomocí programů na testování harddisků. Jako příklad uvádím program HD tune. Podobné projevy se však týkají i záležitosti poškození ploten, nebo odcházejících čtecích hlav. Životnost harddisků trpí nejvíce u notebooků. Uživatelé totiž velmi často přenášejí notebook za chodu, při načítání nějakých dat. Harddisk je při této činnosti v běhu, a pokud s notebookem přecházíte a pak ho pokládáte na stůl, je harddisk vystaven otřesům. Může se stát, že otřes při pokládání notebooku harddisk zničí nebo poruší některé jeho sektory. Za dobu naší praxe jsme se setkali s celou řadou problémů s harddisky u notebooků. Většina z nich byla způsobena nesprávným zacházením uživatele s notebookem. Pokud tedy chcete notebook přenášet, tak doporučuji jen při vypnutém stavu a v brašně. Při práci by měl stát notebook na jednom místě.
Toto se nevztahuje na notebooky vybavené harddiskem typu SSD. Ten je elektronický a je odolný proti nárazům. Pokud chcete přenášet notebook za chodu, vybavte ho harddiskem typu SSD. Když se budeme bavit o příznacích odcházejícího harddisku typu SSD, tak není žádný. Tento disk nevydává žádný zvuk a odchází naráz, bez jakéhokoli upozornění.
V případě mechanického poškození disku nezachraňujte data prostřednictvím jakéhokoliv software, i kdyby placeného. Jakékoliv používání disku (například instalace software, nebo jeho používání) často způsobuje vážnější poškození disku, což může vyústit v nenávratnou obnovu dat (i profesionální) v budoucnu. Obnova dat od profesionálů u takovýchto poškození je nákladná. Pro příklad, opotřebování ploten (se zvukovými projevy cvakání, či chrčení) vychází v roce 2022 na cenu od cca 7 000 Kč. Aktualizovaný položkový ceník zde.
Mé doporučení zní: „Zálohujte data průběžně, ať máte harddisk typu HDD nebo SSD. Vyvarujete se tím nečekané ztrátě vašich cenných dat“.