Já bych i zálohoval ale…..
Je hodně lidí co nezálohují.
Je hodně lidí co by zálohovali, ale neví jak na to, nebo je to pro ně složité.
Je mnoho lidí co zálohují, ale jen jednou za měsíc.
Jen málo lidí zálohuje každý den.
Je minimum lidí, kteří zálohují každou vteřinu.
V dnešním článku si ukážeme proč vlastně zálohovat. Dále si ukážeme na co zálohovat a nakonec vám dám pár tipů na videa, která ukazují jednotlivé druhy médií, na které můžete zálohovat.
Na úvod bych chtěl zdůraznit, že záloha dat se provádí na jiné úložiště, než je mateřské místo vašich dat. Mateřským místem bývá váš počítač nebo notebook. Pokud provedete zálohu dat na disk ve vašem počítači, může se stát, že se disk porouchá nebo stářím odejde a vy nenávratně přijdete o veškerá data. Proto zálohou dat se rozumí kopírování vašich dat na jiné úložiště, než je váš počítač nebo notebook. V případě, že se vám počítač nebo notebook rozbije, můžete veškerá data z jiného úložiště překopírovat po opravě zpět, nebo je můžete překopírovat do nového počítače nebo notebooku. Jednoduše řečeno, je potřeba mít data nejenom ve svém počítači nebo notebooku, ale i jinde.
Tím úložištěm mohou být různá média. Nejzákladnější jsou paměťové karty, flashky a externí disky. Tato média se připojují k počítači nebo notebooku většinou pomocí usb portu. Výhodou je přenositelnost a nízká cena. Nevýhodou je malá kapacita a nutnost vždy připojit zařízení při zálohování. O těchto médiích hovoříme v tomto videu
Další možností jsou NAS servery. Jsou to síťová úložiště. To znamená, že si je můžete pořídit domu či kanceláře, připojíte je do své domácí nebo firemní datové sítě a můžete ukládat. Výhodou je možnost velké kapacity, přístup k datům z internetu a možnost automatizace zálohování. Nevýhodou je relativně vysoká cena zařízení. O tomto druhu zálohování hovoříme v tomto videu.
Pokud nemáte dostatek financí na vlastní NAS server, můžete si pronajmout místo na své zálohy na našem NAS serveru se službou Pcage CLOUD. Automatizovaně se vám pak budou ukládat vaše data každou změnou ihned, tedy v případě, že budete připojeni k síti internet. O tomto druhu zálohování hovoříme v tomto videu.
Z naší zkušenosti je dobré zkombinovat 2-3 různá místa, kde uchovat svou zálohu dat. Může se totiž stát mnoho příhod, které vedly ke ztrátě dat, i když byly zálohovány. Z praxe uvádím 3 případy.
V jednom pán zálohoval na externí disk, který však vozil s sebou spolu s notebookem. Jednoho dne nechal notebook spolu se záložním diskem v kufru svého auta a to mu vykradli. Přišel tak o veškerá data v notebooku i na disku. Nikde jinde je totiž neměl.
Další případ byl ještě horší. Paní měla externí disk, flashku a počítač doma. Bohužel jednoho dne u nich vypukl požár a počítač, disk i fleshka shořeli. Přišla tak nejen o věci v bytě, ale i o veškerá celoživotní data.
A poslední případ byl u jednoho městského úřadu, kde veškeré zálohy měli nastaveny na svém serveru. Jednoho dne však server odešel a data za 5let, účetnictví, důležitá agenda projektů ad., nenávratně zmizela. Naštěstí v tomto případě to dopadlo dobře, protože měli čerstvě pronajaté místo na našem NAS serveru a přes internet se vše stačilo včas zazálohovat na náš NAS server Pcage CLOUD, takže nepřišli o žádná data.
Zamyslete se proto nad důležitostí vašich dat a podle toho volte médium, na které zálohovat. Vaše hezké momenty na fotografiích a videích z dovolených už podruhé nenatočíte. Vaši důležitou firemní agendu také ničím nenahradíte. Zálohujte minimálně na fleshku nebo externí disk. Pokud však chcete mít pohodlí a jistotu, neváhal bych volit NAS server ať již vlastní nebo pronajaté místo nebo kombinaci obojího.