Reportáž z výletu na For Games 2016

For Games 2016

Hlavní stage

 

Od 6.10. do 9.10. 2016 se konal v pořadí již pátý ročník veletrhu her For Games a tentokrát jsme tam nechyběli ani my. I když na této akci dominují hlavně hry, je to také příležitost vyzkoušet si nové technologie virtuálních realit a také se podívat na sousední veletrh Model Hobby, kde jsou jako vždy představeny nejmodernější drony a 3D tiskárny. Zkrátka, každý správný geek si zde své místo najde.

Nejprve bych se podělil o své zkušenosti ohledně virtuální reality, která je nejen mou osobní prioritou, ale evidentně také pro prodejce, kteří se snažili ukázat to nejlepší, co trh momentálně nabízí, přestože toho není mnoho. V okamžiku psaní tohoto článku jsou na trhu pouze tři velcí hráči na poli virtuality a to je HTC Vive, Oculus Rift a PS4 VR. Musím říci, že letos je nejpopulárnější právě HTC Vive a PS4 VR, přičemž HTC Vive je pro PC hráče a PS4 VR, jak už název napovídá, určen pro vlastníky konzole PlayStation 4. I přes fakt, že virtuální realita je poměrně mladý pojem a až letos se začaly prodávat první regulérní VR, byl jsem jí zkrátka unesen. Po nasazení brýlí se ocitnete v naprosto jiném světě, a i když si musíte ze začátku zvyknout na to, že se vlastně díváte na malé LCD displeje (u kterých je vidět rastr pixelů), za chvíli na vše zapomenete a nic Vám nebrání se naplno ponořit do jiného světa.

Na stánku s HTC Vive byla možnost vyzkoušet si jakousi střelnici, kde na Vás útočí malé drony a Vy je musíte pistolemi sestřelovat. K dispozici máte také štít, který se aktivoval místo pistolí mávnutím ovladače přes rameno a jeho následným vytažením. Musím říci, že takový pocit jako v této virtuální realitě jsem nikdy neměl a byl jsem fascinován, jak přirozeně vše fungovalo. Po chvíli jsem neměl problém drony přesně sestřelovat, až jsem zapomněl na fakt, že právě stojím uprostřed výstaviště sledován kolemjdoucími, kteří sledují, jak se oháním plastikovými ovladači.

Pln dojmů jsem zamířil ke konkurenčnímu PS4 VR, kde již na mě čekala honička v autě na straně spolujezdce. Ihned po startu jste si mohli dělat téměř cokoliv, jako třeba zapnout rádio, vypnout klimatizaci, vzít kelímek a ten následně vyhodit dveřmi u spolujezdce, načež Vás řidič informoval o Vašem mentálním stavu, protože otvíráte dveře auta na dálnici. Po chvíli se k autu přiblížil jakýsi motorkář, který po Vás začal bezhlavě střílet, jehož osud poté zpečetila kapota a čelní sklo. Následovala klasická honička, kdy jste s ovladači stříleli na vše, co Vám šlo po krku. Zde bych vyzdvihl nutnost přebíjení zbraně, jež se provádělo uchopením zásobníku jednou rukou a jeho vložení do zbraně (naštěstí nebyla nutnost být extra přesný a hra akceptovala velkou odchylku). Po pár minutách střílení jízdu ukončila pancéřovaná dodávka s granátometem.

Abych nabyl ještě větších dojmů, snažil jsem se nalézt Oculus Rift, ale ten zde byl bohužel zastoupen pouze u stánku, kde se závodilo na simulátoru Assetto Corsa s volanty Thrustmaster. Ač sám osobně vlastním podobnou kombinaci, pouze s volantem značky Logitech, tak tato zkušenost byla asi nejhorší. Oculus se mi ani po delší době nepodařilo správně nastavit, takže jsem řídil s rozmazaným pohledem a nastavení hry s volantem také nepomáhalo, protože brzda reagovala značně nelineárně, kdy jsem buď brzdil málo a vyjel z trati, či mnoho, zablokoval přední kola a zase následoval výjezd z trati. Jediným pozitivem zde bylo opět, i když rozmazané, vtáhnutí do hry až jsem měl pocit, že se sedačka pode mnou sama hýbe.

Mé toulání po polích virtuální reality jsem zakončil u stánku Samsung, který prezentoval své řešení Gear VR, což je v podstatě telefon umístěný do VR brýlí. Zde měl Samsung malé překvapení, které se schovávalo právě v křesle, do kterého Vás posadili. To totiž bylo pohyblivé, a i když ne zrovna moc, s kombinací horské dráhy si Váš mozek myslel, že se s Vámi opravdu točí celý svět. Moje zkušenosti s virtuální realitou byli veskrze pozitivní a za sebe musím říci, že je na co se těšit až tato technologie bude více dostupná i pro běžného smrtelníka. Zatím je totiž potřeba kromě drahých brýlí vlastnit i velice výkonný stroj, či alespoň současnou generaci konzole PlayStation.

Poté mě kroky zanesly víceméně do zbytku expa, kde jsem měl možnost vyzkoušet novou Forza Horizon 3 na konzoli Xbox One a… to bylo asi tak všechno, zbytek se orientoval na klasické PC hraní, kde ale ve mě tyto průměrně výkonné sestavy nevzbuzovaly žádný rozruch, protože můj herní stroj nabízí lepší zážitky (dost chvástání) a raději jsem pokračoval dále. Takže jsem zamířil k Model Hobby, kde se nacházelo opravdu obrovské množství úžasně propracovaných modelů od letadel přes lodě až k železničním scenériím.

Protože jsme ale web o PC, tak zde napíšu jen to, že v každém z nás se skrývá malý kluk, který má radost z malého vláčku. Pro nás důležitější zde byly drony, kterých zde bylo požehnaně, bohužel žádný zde v akci nebyl, takže byly pouze vystavené. Hlavním výrobcem je zde bezesporu DJI s jeho dronem Phantom 4, který disponuje nejpokročilejšími funkcemi na poli dronů, takže jejich ovládání nebude nejmenší problém, zvlášť když je zde tlačítko pro návrat domů, které automaticky vrátí dron tam, odkud vzlétl. Jeho hlavním tahákem je ale kamera, která dokáže natáčet v rozlišení 4K, což s kombinací, že tento drobeček umí létat, nabízí uživateli možnost natočit opravdu parádní záběry i když by se jednalo jen o natáčení blízkého sousedství. Také zde byl vystaven nový model Agras, který bude sloužit zemědělcům rozprašovat hnojiva o celkovém objemu deseti litrů, čímž dokáže pokrýt téměř čtyři hektary a model Mavic Pro, který nabízí podobné vlastnosti jako Phantom 4, ale na rozdíl od něj je skládací a snadno se Vám vejde do batohu. Další podobně unikátní drony se zde již nenacházely, snad krom jednoho RC vrtulníku, který se chlubil, že uzvedne až 20kg, ale to je zase oříšek pro modeláře. V malém množství zde byly také 3D tiskárny, které zde jsou pravidelně, a jako vždy dokázaly převést nápad na 3D objekt. Viz taková skluzavka s kuličkami, která byla pouze ze dvou plastových částí vytvořených na tiskárně a motůrku, který ale bohužel nebyl vidět.

I když se podle textu zdá, že obsahu bylo málo, přesto zde mohl člověk strávit naprosto celý den a stejně si neužít vše, co toto expo nabízí. Za nás se jedná jednoznačně o perfektní nápad na výlet a příští rok si jej zopakujeme.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.