Rozbor síťových kabelů, proč je znát?

První věc, co člověka z nadpisu ihned napadne, je „Na co? Všechny jsou přeci stejné“. Ale je tomu opravdu tak?  Když si představíte klasický síťový kabel, z vrchu vypadá většinou stejně. Vždy má stejné koncovky na obou stranách. Jenomže málokdo ví, že i špatná volba síťového kabelu může být příčinou pomalé domácí sítě.

U síťových UTP kabelů jsou zásadní dva faktory.  První je typ zapojení, zda se jedná o křížený nebo přímý. Druhým faktorem je, do jaké rychlostní kategorie kabel spadá.

utp-kabel

Nejprve se podíváme na rozdíly kříženého a přímého zapojení kabelu. Na obrázku výše je zobrazeno, jak se při řezu takové kabely liší. Všimněte si, že rozdíl je pouze v tom, jak se jednotlivé „žilky“ u kříženého prohodí a u přímého nikoliv. Křížený UTP kabel se používá při propojení dvou stejných zařízení (např. PC – PC, router – router) a přímý na vše ostatní (z routeru do PC). Pravdou ovšem je, že dnešní moderní síťové karty a routery si dokáží samy rozlišit, zda je zapojen jeden či druhý a podle toho si signály vnitřně upraví, takže Vy si ničeho nevšimnete. Proto se dnes používá většinou zapojení kabelu „ rovné“.

Větší zábava začíná v poli „kategorie“ kabelu. Slovo kategorie je zde na místě, protože každý UTP kabel má označení právě „Category x “, nebo ve zkratce „Cat x“. Místo x vždy naleznete číslo, které značí právě danou rychlostní kategorii. Samotné číslo Vám však nic neřekne, pokud nevíte, co znamená. Proto je tady tabulka:

Kategorie: Maximální přenosová rychlost:
Cat1 1 Mbps
Cat2 4 Mbps
Cat3 10 Mbps
Cat4 16 Mbps
Cat5 100Mbps
Cat5e 1 Gbps
Cat6 10 Gbps
Cat6a 10 Gbps
Cat7 10 Gbps

Jak je vidět v tabulce, rychlost propustnosti kabelu se razantně mění. Kategorii 1 připojenou k počítači určitě nenajdete, jedná se totiž o telefonní linku. Ostatní již mají klasickou UTP koncovku a u svého počítače již pravděpodobně naleznete Kategorii 5 a 5e. I tak je však možné, že naleznete ve starších zástavbách nějaký starý UTP kabel, nebo dokonce strukturovanou kabeláž a chcete je využít pro domácí sít. V tomto případě se může stát, že pak můžete narazit na problém s rychlostí domácí sítě.

network-2087421_1920

V tomto článku jsem chtěl poukázat na drobnosti, které mohou zpomalit Vaši domácí síť. Rychlost internetu tím neovlivníte, protože provider často ví, jaký kabel nasadit pro vstup do vaší domácí sítě.  Přesto však mám osobní zkušenost, kdy obyčejný kabel Cat5 měl za následek vysokou prodlevu při domácím streamování multimédií. Špatná volba kategorie kabeláže může být příčinou špatné funkce multimediálních zařízení zapojených v domácí síti. Proto na tento problém upozorňuji.

Komentáře
  1. Zbyněk Trojan napsal:

    Dlužno ještě dodat, že jsou kabely s vodiči s jádrem typu „drát“, vhodné pro pevnou instalaci, s jádrem „lícna“ pro pohyblivé přívody. Pokud se pužijí konektory určené pro jiný druh kabelu, hrozí, že to bude špatně držet, a časem bude takový kabel způsovovat chyby v komunikaci.
    Kabely označené UTP jsou nestíněné , STP má stíněné páry a FTP má hliníkovou fólii pod pláštěm. To je dobré jako ochrana proti rušení (jak okolních zařízení, tak i datového toku v kabelu) a odposlechu komunikace.
    Kabely se instalují tak, aby se po nich nešlapalo, neodíraly se o ostré hrany, nebyly poškozeny hlodavci, sálavým teplem a podobně. Vyrábějí se i kabely s PUR izolací pro průmyslové rozvody, do venkovního prostředí má smysl používat jen kabely s pláštěm, odolným UV záření.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.